İMKB'deki oynaklığın ARCH-GARCH modelleri uygulanarak açıklanmasına yönelik bir çalışma
ARCH-GARCH models and application to stock return volatility in İstanbul securities exchange
  1. Tez No: 158616
  2. Yazar: BAHADIR ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZ“İMKB'deki Oynaklığın ARCH-GARCH Modelleri Uygulanarak Açıklanmasına Yönelik Bir Çalışma”adıyla sunulan bu tez çalışmasında, İMKB Ulusal 100 endeksi günlük getirilerinin zaman serisi özellikleri incelenmiş ve serinin modellenmesi için koşullu değişen varyans modelleri kullanılmıştır. Bu modellere, endeks getirilerini açıklamak üzere günlük işlem hacmi değişim oranı açıklayıcı değişken olarak alınmıştır ve beklenen pozitif ilişki tespit edilmiştir. Getiri denkleminin modellenmesi için altı farklı koşullu değişen varyans modeli çeşitli gecikme uzunlukları ile denenerek, değerlendirmeye alınmış ve n dönemi (1987- 2004) için GARCH (1,1) modelinin en uygun model olduğuna karar verilmiştir. Endeks getirişi ile volatilite arasındaki ilişki incelendiğinde, ilişkinin pozitif olduğu görülmekle birlikte, volatilitenin kalıcılığım ifade eden değer 0.97 olarak tahmin edilmişir. 1 'e çok yakın olarak çıkan bu sonuç, İMKB 'de hisse senetleri getirilerinde yaşanan ani bir değişimin oynaklığı artırdığım ve bu değişimin de uzun bir süre devam ettiğini göstermektedir. Çalışmamızda, n dönemi nl (1990- 1994), n2(1995- 1999), n3(2000-2004) olarak üç alt döneme ayrılmış ve nl dönemi için EGARCH(1,1), n2 dönemi için ARCH(l), n3 dönemi için EGARCH(1,1) en uygun modeller olarak tespit edilmiştir. İMKB'de nl ve n3 döneminde, olumsuz haberlerin olumlu haberlere göre daha fazla oynaklığa neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ABSTRACT In this study, Istanbul Stock Exchange National- 100 daily index return series have been observed and conditional heteroskedasticity models have been used to estimate them. Rate of daily trading volume has been added to the models to explain the market returns. And, expected positive relationship between the daily trading volume rate and daily rate of return have been observed. In order to model the return equation, six different conditional heteroskedasticity models in various lag values have been tested. And, for the n period (1987-2004) GARCH(1,1) has been 111
Özet (Çeviri)
ÖZ“İMKB'deki Oynaklığın ARCH-GARCH Modelleri Uygulanarak Açıklanmasına Yönelik Bir Çalışma”adıyla sunulan bu tez çalışmasında, İMKB Ulusal 100 endeksi günlük getirilerinin zaman serisi özellikleri incelenmiş ve serinin modellenmesi için koşullu değişen varyans modelleri kullanılmıştır. Bu modellere, endeks getirilerini açıklamak üzere günlük işlem hacmi değişim oranı açıklayıcı değişken olarak alınmıştır ve beklenen pozitif ilişki tespit edilmiştir. Getiri denkleminin modellenmesi için altı farklı koşullu değişen varyans modeli çeşitli gecikme uzunlukları ile denenerek, değerlendirmeye alınmış ve n dönemi (1987- 2004) için GARCH (1,1) modelinin en uygun model olduğuna karar verilmiştir. Endeks getirişi ile volatilite arasındaki ilişki incelendiğinde, ilişkinin pozitif olduğu görülmekle birlikte, volatilitenin kalıcılığım ifade eden değer 0.97 olarak tahmin edilmişir. 1 'e çok yakın olarak çıkan bu sonuç, İMKB 'de hisse senetleri getirilerinde yaşanan ani bir değişimin oynaklığı artırdığım ve bu değişimin de uzun bir süre devam ettiğini göstermektedir. Çalışmamızda, n dönemi nl (1990- 1994), n2(1995- 1999), n3(2000-2004) olarak üç alt döneme ayrılmış ve nl dönemi için EGARCH(1,1), n2 dönemi için ARCH(l), n3 dönemi için EGARCH(1,1) en uygun modeller olarak tespit edilmiştir. İMKB'de nl ve n3 döneminde, olumsuz haberlerin olumlu haberlere göre daha fazla oynaklığa neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. ABSTRACT In this study, Istanbul Stock Exchange National- 100 daily index return series have been observed and conditional heteroskedasticity models have been used to estimate them. Rate of daily trading volume has been added to the models to explain the market returns. And, expected positive relationship between the daily trading volume rate and daily rate of return have been observed. In order to model the return equation, six different conditional heteroskedasticity models in various lag values have been tested. And, for the n period (1987-2004) GARCH(1,1) has been 111determined as the best fitting model. The persistency of index return volatility reckoned as 0,97 which is approximately 1. This result indicates that any shock at the ISE index return increases the volatility and this alteration continues for a long period, n period has been divided into three subperiods nl(1990-1994), n2(1995- 1999), n3(2000-2004) and EGARCH(1,1), ARCH(l), EGARCH(1,1) models have been estimated respectively. As a result, it has been found out that for the periods nl and n3 negative shocks caused more volatility than the positive shocks at Istanbul Stock Exchage. IV