J.S. Bach ve G.F. Handel'in dini vokal müziklerinin incelemesi
A study of J.S. Bach and G.F. Handel's sacred vocal music
  1. Tez No: 158619
  2. Yazar: MYUNG HEE YUN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZ Dini vokal müziğin tarihine baktığımızda Barok dönemin bu konuda en verimli dönem olduğunu görürüz. G. F. Handel ve J. S. Bach bu dönemin en önemli bestecilerinden sayılırlar. Ancak bu iki bestecinin hayatları ve yazdıkları eserler onları bu dönemde farklı konumlara yerleştirir. Bach, dini metinlerin kullanımına daha çok önem vermiştir. Handel'in de yaratısı dini köklerden oluşmuştur ancak Handel metinlerini daha şiirsel yazmayı tercih etmiştir. Dini müzik biçimlerinden bugüne kadar da sıkça kullanılan oratoryo ve kantat, Barok dönemde şekillenen ve gelişen biçimlerdir. Ancak oratoryo, İngiltere'de G. F. Handel'in çalışmasıyla olgunlaşır. Handel dini müzikte dindışı teknikleri kullanarak mükemmel bir duygu yaratmayı başarmış ve dini müziği en üst düzeye getirmiştir. Uzun zamandır soprano olarak üzerinde çalıştığım bu iki besteciyi bu tezle daha yakından tanıma fırsatım oldu. Tezimde Barok dönemdeki dini vokal müziği bu iki büyük bestecinin eserleri ve döneme olan katkıları ışığında inceledim ve eserlerin doğru yorumlamasına ilişkin esasların altım çizmeye çalıştım. ABSTRACT When we look at the history of sacred vocal music, we see that the Baroque period is the period when the sacred vocal music flourished the most. G. F. Handel and J. S. Bach are considered as the most important composers of this period. But the lives and the nature of the works they composed situate them at different points. Bach concentrated more on the use of sacred texts. Handel's works were also sacred in nature yet he preferred to concentrate more on the literary aspect of his texts. The oratorio, cantata, presently one of the most appreciated genres of sacred music, most extensively flourished during the Baroque period. The culmination of the Baroque oratorio was best represented by Handel in England, who was able to so perfectly express religious faith, using secular musical form and as a result, achieved artistic success in the field of sacred music. With this work I have been able to get a firmer grasp of these two composers that I've been working on as a soprano for so long. In m
Özet (Çeviri)
ÖZ Dini vokal müziğin tarihine baktığımızda Barok dönemin bu konuda en verimli dönem olduğunu görürüz. G. F. Handel ve J. S. Bach bu dönemin en önemli bestecilerinden sayılırlar. Ancak bu iki bestecinin hayatları ve yazdıkları eserler onları bu dönemde farklı konumlara yerleştirir. Bach, dini metinlerin kullanımına daha çok önem vermiştir. Handel'in de yaratısı dini köklerden oluşmuştur ancak Handel metinlerini daha şiirsel yazmayı tercih etmiştir. Dini müzik biçimlerinden bugüne kadar da sıkça kullanılan oratoryo ve kantat, Barok dönemde şekillenen ve gelişen biçimlerdir. Ancak oratoryo, İngiltere'de G. F. Handel'in çalışmasıyla olgunlaşır. Handel dini müzikte dindışı teknikleri kullanarak mükemmel bir duygu yaratmayı başarmış ve dini müziği en üst düzeye getirmiştir. Uzun zamandır soprano olarak üzerinde çalıştığım bu iki besteciyi bu tezle daha yakından tanıma fırsatım oldu. Tezimde Barok dönemdeki dini vokal müziği bu iki büyük bestecinin eserleri ve döneme olan katkıları ışığında inceledim ve eserlerin doğru yorumlamasına ilişkin esasların altım çizmeye çalıştım. ABSTRACT When we look at the history of sacred vocal music, we see that the Baroque period is the period when the sacred vocal music flourished the most. G. F. Handel and J. S. Bach are considered as the most important composers of this period. But the lives and the nature of the works they composed situate them at different points. Bach concentrated more on the use of sacred texts. Handel's works were also sacred in nature yet he preferred to concentrate more on the literary aspect of his texts. The oratorio, cantata, presently one of the most appreciated genres of sacred music, most extensively flourished during the Baroque period. The culmination of the Baroque oratorio was best represented by Handel in England, who was able to so perfectly express religious faith, using secular musical form and as a result, achieved artistic success in the field of sacred music. With this work I have been able to get a firmer grasp of these two composers that I've been working on as a soprano for so long. In mmy thesis, I've closely examined the sacred vocal music in the Baroque era in the light of the works of these composers and their influence on the whole era. Simultaneously, I've tried to underline the importance of a proper approach towards these works through conscious interpretation which I have tried to explain how to attain. IV