Realidad y tradicion en la poesia de Luis Garcia Montero
Luis Garcia Montero'nun şiirinde gerçeklik ve gelenek
- Tez No: 158623
- Danışmanlar: DR. RİCARDO CAMPOS BLOSS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İspanyolca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
öz İspanyol şiir panoramasında, daha önce yetmişli yılların sonlarında kendini hissettirmeye başlayan ve seksenli yılların sonunda bir grup genç şairin şiir ambiyansım yenilemesiyle iyice belirginleşen bir değişim ortaya çıkmaktadır. 1983 yılında, Luis Garcia Montero beraberinde iki genç şair ile birlikte, günümüz ispanyol şiirinde yeni bir polemik yaratan - Bir başka duyarlık - ile şiir sanatına yeni bir alternatif sunar. Gerçeğe ve geleneğe dayah bu yeni şiir anlayışı, mecazi tarz, yakm zamanda“Deneyim şiiri”adıyla tanınarak seksenli ve doksanlı yıllar boyunca şiire hakim olacak ve Luis Garcia Montero bu akınım en güçlü temsilcisi ve en hararetli savunucusu olacaktır. Bu çalışmada, yetmişli yılların sonunda oluşan ve seksenli yılların başlangıcında iyice belirginleşen şiirdeki bu değişimi, Luis Garcia Montero'ya odaklanarak analiz edeceğiz. Bunun için bu çalışmamızı dört kısma böldük. Birinci bölümde, genel bir bakışla, XX. Yüzyılın son çeyreğinde ispanyol şiirindeki durumu inceleyeceğiz. İkinci bölümde Luis Garcia Montero'nun biyografisini, şiir sanatındaki kuramım ve yaratmış olduğu eseri analiz edeceğiz. Üçüncü bölümde, şiirlerindeki konularım oluşturan en önemli iki unsuru yani gerçekçilik ve gelenekçilik üzerinde çalışacağız. Son olarak da, şairin kitaplarından biri olan ve 1994 yılında Ulusal Şiir ödülünü kazanan - Habitacioıses Separadas - adlı eserini inceleyeceğiz. Bu yazarın şiir analizlerinde ilk olarak konularının en önemli çıkış noktasını ve daha sonra da kendiyle özdeşmiş eseri ile şiir yörüngesini saptayabilmek için, çok önem verdiği bu teorilerini şiirlerinde nasıl gerçekleştirdiğini ve şairsel özellMerinin neler olduğunu tespit etmeye çalışacağız. ABSTRACT In the decade of the eighties, a group of young poets who will transform the poetic atmosphere emerges in the Spanish poetry scene, proposing a change which was becoming visible since the end of the 70's. In 1983, Luis Garcia Montero, together with two other young poets, will offer a new alternative to poetry -“the other sentimentality”- which will bring about controversy in the Spanish poetry of the times. The new poetry, of a figurative style, based on realism and tradition, which will soon be known as“poetry of experience”, will become the leading tendency during the eighties and nineties and will have in Luis Garcia Montero its central representative figure and most clear proponent In the present study we will analyze this poetic change originated between the end of the 70 's and beginning of the 80's, focusing on the figure of Garcia Montero. For Ibis purpose we have divided our study in four parts. In the first one, of a more general kind, we will analize the situation of the Spanish poetry during the last third of the XX century. In the second one, we will approach the biography of Garcia Montero, his poetic theory and his literary work, hi the third part, we will examine two essential elemente of his poetry: tradition and reality, as well as the themes deriving from them. Finally, we will analyze one of the books of the poet - Habitaciones separadas -, which is one of the best works of this writer and was awarded the 1994 National Prize of Poetry. With the analysis of the poetry of Garcia Montero, first from a thematic point of view and later with the study of a work which represents a closed corpus within bis poetic development, we attempt to establish the way in which his theoretical principles materialize in his poetry and which are the distinctive features of his poetic personality. m
Özet (Çeviri)