Birinci Körfez Savaşı'na giden süreçte Irak ve petropolitik
Iraq and oil politics pre and during The First Gulf War
- Tez No: 158624
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
öz Uluslararası ilişkiler bakımından petrol yalnızca ekonomik olarak değil, aynı zamanda siyasal açıdan da ülkelerin politikalarını etkileyen ve yönlendiren bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle, tezimizin konusu oluşturulurken petrolün ekonomik değerinden ziyade siyasi değeri göz önüne alınmıştır. Birinci Körfez Savaşı son yıllarda yapılmış diğer savaşlara göre farklı bir öneme sahiptir. Bu konuda yapılan yorumlar arasında en sık rastlanan, uluslararası birliğin çok hızlı bir şekilde toplanması ve müdahale karan almasının ardında yatan nedenlerin en önemlisinin petrolle bağlantısı olduğudur. Petrolün ilk bulunuşundan günümüze kadar geçirdiği evrelere bakıldığında, gerçekten de, ülkelerin ortaya çıkışından, sosyal yapılanmalarına kadar, etkisinin olduğu görülmektedir. Bu açıdan tezimizin amacı, Birinci Körfez Savaşı'nda, değişen uluslararası etkilerinin yam sıra, petrolün savaşa etkisinin incelenmesidir. İçerik, genel anlamda bu konu etrafında şekillenmiştir. ABSTRACT From the international relations point of view, oil appears in front of us as an element that direct and affects the policies of countries as not only economical view but also political view. For this reason, as our thesis' topic was being formed, it was kept in view the political value of oil rather than its economical value. Comparing to the other wars in recent years, the First Gulf War has a different importance. Among the interpretations about this matter, it is mostly come across, behind the most important reason of assembling of international union quickly and taking intervention decision İs the connection with the oil. It is attended to the phase of oil from its first discovery until nowadays, really, k has been understood that the oil has effects on from the appearing of countries to their social structures that they have formed. From this point of view, the aim of our thesis is to analyse the effect of oil to the war by the side of its changeable international effects in the First Gulf War. Content is generally shaped arround this matter. Ill
Özet (Çeviri)