Sovyet sonrası dönemde Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetlerinde siyasetin yeniden yapılandırılması
Political restructuring of Turkic Republics in Central Asia post Soviet period
  1. Tez No: 158626
  2. Yazar: GÜRANİ ALTUĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
öz Çarlık ve Sovyetler Birliği'nin 1990'lara kadar ekonomik, siyasi ve sosyal uygulamaları Orta Asya'yı şekillendirmiştir. Bölgenin yeni bir çekim alanı olmasında stratejik önemin yanı sıra doğal gaz, petrol gibi zengin doğal kaynakların etkisi olmuş ve bu siyasi yapılanmaya etki etmiştir. Dolayısıyla stratejik açıdan bölge, çeşitli güçlerin ilgilendiği bir alan olmuştur. Bu incelemede, bağımsızlık sonrasında bölge ülkelerini etkileyen sorunlar ve gelişmeler ele alınmıştır. Siyasal yapıyı etkileyen faktörler ve olaylar olarak Rusya faktörü, Anayasa, seçim ve seçimler, Tacik iç savaşı, Afganistan, etnik yapı, ulusal bilinç, uluslararası ilişkiler ve örgütler, siyasal partiler ve muhalefet gibi sürecin şekillenmesine etki eden konular ele alınarak Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ın yeniden yapılanmaları incelenmeye çalışılmıştır. ABSTRACT Central Asia was ruled by the Russian Empire and Union of Soviet Socialist Republics untill 1990's. After independence Central Asia's natural resources and strategic importance are the new geopolitical realities around the world and also main reason to involve to the region of the regional and international powers. Independent Republics were strengthtening and concentrating on against influence of foreign policy factors of regional and international powers. These countries effort to maintain their economic and political independence after 1991. This study aims to analyse the main problems of the transition period after independence, such as Russian factors, constitutions, elections, Tadzhikistan civil war, Afghanistan, ethnicity, national identity, international organizations, political parties and oppositions. These are political restructuring subjects in case of Kazakhastan, Kyrgzstan, Uzbekistan and Turkmenistan. ni
Özet (Çeviri)