Küreselleşme ve finansal piyasalara etkisi
Globalization and its effect on financial markets
- Tez No: 158625
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Öz Bu çalışmada, öncelikle küreselleşmenin anlamı, boyutları, özellikle ekonomik olarak ülkeleri etkileme yolları ve potansiyel yararlan ile zararları incelenmiştir. Daha sonra ise, ekonomik küreselleşmeyi yaratan sermaye hareketleriyle ilgili gelişmeler ve bu sermaye hareketierinin nasıl meydana geldikleri ile ne şekilde etkiler bıraktıklarını inceleyen bazı yaklaşımlar ele alınmıştır. Ayrıca, ekonomik açıdan bir ülkenin küreselleşmesinin ölçülmesi hususu da incelenmiş ve Türkiye'nin ekonomik küreselliği çeşitli yaklaşımlarla ölçülmüştür. Bu yaklaşımlar sonucunda, daha öncekilerin çoğu gibi, Türkiye'nin ekonomik açıdan küresel bir ülke olduğu ve giderek daha da küreselleşme eğilimine girdiği ortaya çıkmıştır. Abstract In this paper, the meaning, dimensions, ways of affecting countries especially in economic terms and potential benefits and harms of globalization were first examined. Then, the events that are relevant to the capital movements, which create economic globalization and the approaches, which examine capital movements' formation ways, as well as the effects of these movements, were inspected. Also, the concept of measuring economic globalization of a county was examined and Turkey's economic globalization was measured by some approaches. As the results of these approaches, just like most of the previous ones, it was found that Turkey is a global country in economic terms and that Turkey has gone into a tendency of even more globalization. in
Özet (Çeviri)