Doğal gaz kullanımının diğer klasik yakıtlar ile yanma verimi ve enerji maliyeti yönünden karşılaştırılması
  1. Tez No: 15869
  2. Yazar: NURİYE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BATTAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Enerji zamanımızın en önemli problemlerinden biridir. Teknolojinin ve sanayinin gelişmesi bizi yeni enerji kaynakları bulmaya yöneltmektedir. Enerji ihtiyacını karşılamak ve alternatifleri arttırmak amacıyla SSCB'den doğal gaz ithal edilmektedir. Bu çalışmada, doğal gaz; yanma, kullanım alanları, boru hattı sistemleri, iç tesisat projelendirmesi ve maliyeti yönünden incelenmiş, diğer klasik yakıtlarla yanma verimi ve fiyatı yönünden karşılaştırılmıştır. Doğal gaz, kömür hariç, diğer yakıtlardan daha ekonomiktir. Kullanımının temiz olması, çevre ve hava kirliliğine sebep olmaması ve otomatik kontrolünün kolay olması gibi avantajlarından dolayı tercih edilmektedir. - ı v
Özet (Çeviri)
SUMvtoRY Energy is one of the important problems of our time. Development of technology and industry led us to find new energy sources. To supply energy necessities and alternatives, natural gas is being imported from USSR. In this study, natural gas is examined in many respects, such as combustion, usage areas, pipe line systems, projecting of internal installation and cost and it is compared with other classical fuels with its combustion efficiency and cost. Apart from coal, natural gas is more economical than other fuels. Natural gas is preffered because of these advantages suchas: the usage of natural gas is clean; it doesn't cause enviromental pollution and auto matic control is easy.