Kompozit malzemelerin hava taşıtlarında uygulanması
  1. Tez No: 15870
  2. Yazar: BİROL KAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN ŞERİF KOMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Hafiflikleri ile metallere göre son derece avantajlı olan kompo- zit malzemeler, günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sivil ve askeri uçakların gövde ve motorlarında kompozit malzemelerin kullanımı, son zamanlarda havacılık ve tasarım mühendisliğinde en belir gin gelişmeler olmuştur. Bu çalışmada kompozit malzemelerin yapıları, özellikleri ve üretim yöntemleri tanıtılmış ve uçak yapılarında uygula ma örnekleri verilmiştir. Mekanik incelemelerle de, kompozit malzemele rin havacılık endüstrisi için uygun bir malzeme grubu olduğu gösteril miştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Composite materials compared with the other metals being remark ably advantageous due to their lightness, are used in aircraft industry on a vast Scale. The application of composite materials to different types of aircraft structures and power plants represent one of the most significant improvoraents avaible to aeronautical desing and engineering in recent years. In this thesis, the structures, proporties and applications for aircraft structures have been discus sed. According to the results of experiments one may say that composite materials are suitable to the aircraft industry.