Doğal gaz yakan sistemlerde baca gazından ısı geri kazanımı
  1. Tez No: 15868
  2. Yazar: HAYDAR ARAS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Doğal gaz yakan sistemlerde yüksek sıcaklıklı baca gazları yardımı ile kazan yakma havasının ısıtılması veya 55 C de sıcak su eldesi için reküperatör dizaynı ele alınmıştır. Çalışmada öncelikle doğal gaz kullanan fabrikalarda enerji ekonomisi dikkate alınarak, sanayi sektöründe verimli olabilecek modeller üzerinde durulmuştur. Ayrıca reküperatör dizaynı için bir hesap yöntemi anlatılmış ve örnek bir proje hazırlanmıştır. Isıl hesaplarda VD I ısı atlasında belirtilen unsurlar dikkate al inmişti r. Sonuç olarak, dizayn edilen rekuperatörler teknik ve ekonomik yönlerden mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the recuperator design has been full filled in order to increase, the input air for the boiler or to heat the water up to 50 °C in using chimney gases in such system using Natural gases. First of all, energy economy in the factories using Natural gases has been considered and some models which would be efficient in those factories have been studied. Additionally, a calculation method of recuperator design and a sample project have been shown. For the temperature calculations, V.D.I. Temperature Manual has been used. Finally, designed recuperators have been compared technically and economically.