TCDD İşletmesi'nde ençok kullanılan lokomotiflerin motor ve arızalarının tanıtımı ile söz konusu motorların bazı parçalarının Türkiye'de imal edilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 15871
  2. Yazar: ERHAN GÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, TCDD İşletmesi'nde en çok kullanılan DE 24000, DE 22000 ve DE 11000 tipi lokomotiflerin, motorlarının ve motor arızalarının tanıtımı ve motor parçalarının Türkiye' deki Üretim durumlarını incelemektir. Tezde önce, söz konusu lokomotiflerin en genel özellikleriyle, motorlarının bazı ana parçaları tanıtılmış, daha sonra motorların genel arızaları belirtilmiştir. Sn son olarak da, incelenen motor parçalarının yerli üretim durumları incelenmiştir. Sonuç olarak motor parçalarından çoğunun Türkiye» de üretildiği, üretilmeyenlerin İ3a teknoloji eksikliğinden veya pazar payının düşük olmasından üretilmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this stuüy îs indroducing engines and engine breakdowns of DB 24000, DS 22000 and DE 11000 type locomotives which are widely used by“TCDD İşletmesi”and analyzing the production situation of engine parts in Turkey. Thus main parts of the engines are presented in this study first and then general engine breakdovm are defined, finally the production situation of engine parts are analyzed. As a result it is determined that most of the engine parts have been produced in Turkey and the others have not bsen produced because of the lack of technology or low market share.