Reenkarnasyon ile ilişkilendirilen ayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the verses related with reincarnation
- Tez No: 158706
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİM YEPREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Reenkarnasyon ile İlişkilendirilen Ayetlerin Değerlendirilmesi' isimli bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kur'ân-ı Kerîm'in Anlaşılması ve İtikâdî Hükümlerin Çıkarılmasında Metot konusu işlenmiştir. İkinci bölümde reenkamasyonun epistemolojisi ve tarihsel arkaplanı ele alınmış, ayrıca günümüz Türkiye'sinde isimleri reenkamasyonla anılan dernek ve gruplar incelenmiştir. Üçüncü bölümde konuyla ilgili Yuh', 'ölüm' ve "ölümsüzlük' gibi temel kavramlar açıklanmış, İslâm dininin ahiret inancı ortaya konulmuş ve sonrasında reenkarnasyon ile ilişkilendirilen ayetlerin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis which is named as 'Evaluation of the Verses Related with Reincarnation' is composed of three parts. In the first part methodology concerning the comprehension of the Holy Quran and issuing decrees of belief from it was explained. In the second part besides epistemology and historical background of reincarnation; associations and groups in Turkey that are involved with reincarnation were analyzed. Thirdly, main concepts which have links with the subject such as 'spirit (soul)', 'death' and 'eternity' were clarified, hereafter belief of Islam is explained and finally verses related with reincarnation were evaluated.