Müslüman kelamın'da düalizm (ikicilik)
Dualism in the Muslim theology
  1. Tez No: 81598
  2. Yazar: EŞREF SAĞLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu araştırmamızda 'Müslüman Kelâmın 'da Düalizm' konusu incelenmiştir. Fakat, birbirleriyle ilintili olan 'ruh-beden ilşkisi', 'düalizm', 'reenkarnasyon' ve 'kabir hayatı', salt felsefi açıdan ele alınmamış; 'yeniden varoluş 'un mahiyeti ile ilgUi yeni yaklaşımlar ve Kur 'an merkezli irdelemelere de yer verilmiştir. Buna göre, gelecekteki 'yeniden varoluş 'un Tanrı'nın biz insanlara önceden verdiği bir sözüdür. İnsan organizması, bir bütünlük içerisinde mutlaka yeniden dirilecektir. Fakat bu 'yeniden diriliş 'in nasıl olacağı hususunun ancak Tanrı'nın takdiri, bilgi ve belirlemesi ile mümkün olacağından; konunun mahiyeti hakkında ise, biz insanlara az bilgi verildiği gerçeği üzerinde durulmuştur. Bu araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Ayrıca Sonuç ve Bibliyografya kısmı da yer almaktadır. Girişte, ilerleyen bölümlerde incelenecek olan 'ruh, nefs ve madde gibi teknik bazı kavramlar üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, 'Varhk'ta ve 'Felsefi Düşünce' de Düalizm' konusu ele alınmış ve 'Düalizm'in, 'Ontology, Theology ve Metafizik' ile olan ilişkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, 'Düalist Kelamcılar' ve 'Gazzali' ile 'Filozoflar' arasındaki çekişmenin bir analizi yapılmıştır. Ayrıca da; 'Ruh ve Beden Problemi' konusu ele alınarak; birbiriyle olan ilişkisi, üzerinde durulmuştur. Bir alt başlık olarak ele aldığımız 'Madde-Ruh Paralelizmin' de ise, ruh' un parçalanıp parçalanmadığı, 'Madde' ile 'Ruh' arsında bir çatışma olup olamadığı hususu ele alınmış ve 'Reenkarnasyon Olayı' ile irtibatlandırılarak bu 'Olay 'm; 'Psikolojik bir Saplantı' olduğu gerçeği üzerinde durulmuştur. Ayrıca da 'Ruh'un Ölümsüzlüğü' konusu ele alınarak; Ruh 'un, 'Kabir Hayatı ve Azabı' ile olan bağlantısı üzerinde durulmuş; ayrıca da, 'Kabir Hayatı ve Azabı' düşüncesinin 'Düalizm düşüncesin' den kaynaklanıp, kaynaklanmadığı hususu Kur' an ayetleri ışığı altında irdelenerek, tüm boyutları ile incelenmiştir. ^?Çî Sİ'1 \,.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC The matter of“Dualism in the Muslim Theology”have been studied in this our research. But 'The relationship between Soul and Body', 'Dualism', 'Reincarnation ', and 'The Grave Living' that they have been relevented each other not only have been discussed with solely philosophical view but also have been given place to the new approachs that connected with essence of the anew existential and the centripetal Qur'anic discussions too. This our investigation has been composed of 'Introduction' and 'Two Chapter. ' We stressed in the introduction, such some techinical concepts, as 'spirit' (ruh), (soul'(nafs), and 'substance' (body). We stressed again how "The Dualist Idea' come into being. In addition, such philosophers, as 'Anaxagoras', 'Aristoteles', 'Platon', and 'Descartes' have been tackled In the First Chapter, the Relation of Dualism to 'Ontology, Theology and Metaphysics' have been dealt with and especially we discussed the importance of Dualism and its place in the Philosophy of Ancient Ages, Le. Greece, India, West and Muslim. In the Second Chapter, have been done an analysis about the argumants between 'the Dualist Theologians', Ghazzaliand the other philosophers. In Muslim thinking there has been formed an area, called 'Berzah'. On this period of life, the places of Spirits, Torture of grave, Reincarnation, Spiritism and similar subject have been dicussed. But these reflections were based on Hadiths not on the Holy Qur'an. The torture of grave was put forward by those who had not considered the torture in the Next World as sufficent And by this, they desired to prevent man from doing evil deeds. In the conclusion, we have pointed some inconsistencies arising from Dualism and reincarnation with regard to body and soul