Avrupa Birliği ve Türkiye'deki basın işletmelerinin genel durumu
General condition of press Bunisiesses in EU and Turkey
- Tez No: 158731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEVKET SAYILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Özgür Toraman : İletişim Bilimleri : Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği : Yard. Doç. Dr. Şevket Sayılgan : Yüksek Lisans Tezi - Haziran 2005 : AB ve Türkiye 'de Basın, Mali Yapılan ÖZET AB VE TÜRKİYE'DEKİ BASIN IŞLETMELRININ GENEL DURUMU Kırk yılı aşkın bir süredir devam eden, Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri, 17 Aralık 2004 'te alınan kararlar ile büyük ivme kazanmıştır. Birliğe uyum süreci kapsamında, gerçekleştirilen müktesebatlarda, Türkiye'den; Tarım, Balıkçık, Görsel- işitsel politikalar... Vb. alanlara ilişkin eksikliklerini tamamlamasını istenmiştir. Buna karşın; yüksek üretim giderlerine ve düşük oranda, satış ve reklâm gelirlerine sahip olan Türkiye'deki basın işletmelerinin, AB gazete endüstrilerinin faaliyette bulundukları, uluslar arası pazarda, rekabet şansının çok düşük olduğu görülmektedir. Bu çalışma ile AB 'ye uyum sürecinde; Türkiye'deki ve AB 'deki basın işletmelerinin Pazar yapıları, rekabet politikaları, mali yapı analizleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. AB 'deki basın işletmelerin yüksek karlılıkla çalışmalarının nedenleri arasında; gazetelerin uluslar arası düzeyde satılması, ülke ekonomisinin istikrarlı bir şekilde büyümesi, gazete tirajlarının yüksek olması ve gazetelerin abone sistemi ile çalışmaları yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and surname Department Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : Özgür TORAMAN : Communication Sciences : Economy and Administration of Press : Yard. Doç. Dr. Şevket SAYILGAN : Master - August 2005 : Press in EU and Turkey, their Financial Structure ABSTRACT GENERAL CONDITION OF PRESS BUSINESSES IN EU AND TURKEY Turkey-EU Relations have been gone on for more than forty years, by the decisions dated December 2004, hasted. In the processes of accession to Union, in the acquisitions, Turkey had been asked to fulfill the conditions about policies on Agriculture, Fishery, Audio-Visual etc. On the other hand, it is seen that Turkey's press businesses which have high production expenses and low sales and advertisement incomes, have a low competition chance in international market where EU newspaper industries are active. In this study, in the process of accession to Union, information has been tried to give about market conditions, competing policies and financial structure analyses of press businesses in Turkey andEU. The causes of high profitability of press business in EU are international selling, stable growth of economies, high circulation and subscriber system of newspapers. II