Cumhuriyet'ten günümüze popüler tarih dergileri
  1. Tez No: 158730
  2. Yazar: HAKAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN AFYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 592
Özet
Cumhuriyet'ten Günümüze Popüler Tarih Dergileri Hazırlamış olduğumuz tezimizde, Cumhuriyet'ten günümüze yeni harflerle yayınlana tarih dergilerinden seçtiğimiz on üç tane tarih dergisinin yazarlar dizinini oluşturduk, ayrıca bu dergilerin düzen ve içerik acısından bir incelemesini yaptık. Ulaşmak istediğimiz hedef, bu güne kadar ihmal edilmiş bir konuyu; Türkiye'de tarih dergiciliği ve biblioğrafya eksikliğini en azından incelediğimiz alanda kapatmaktır. Dergiciliğin fikir hayatın üzerinde ki yeri düşünüldüğünde, bu güne kadar sadece tarih dergileri değil diğer alanlarda ki dergilerin de bir incelemesinin yapılmamasının büyük eksiklik olduğu kanaatindeyim. Dergiler sadece bilim çevresine değil aynı zaman da halk kitlelerinde kolaylıkla ulaşabilmektedir. Kültür dünyamızda önemli yeri olan dergilerin sadece yayınlandığı tarihte hatırlanması ve değer görmesinin dışında, geçmişin içinde kalan bir çok değerli ismin yazdığı yazıların günümüze taşınması ve hatırlatılması gerekmektedir. Bunu yapılabilmesi için dergilerin rahatlıkla ulaşılabilecek yazarlar ve makaleler dizinleri oluşturulmalı ve kültür dünyamıza sunulmalıdır. Bizde bu yoldan hareket ederek konumuz olan tarih dergileri ve tarih dergiciliği üzerine bir inceleme yaptık. Üç bölümde incelediğimiz tarih dergiciliğinin geçmişten günümüze olan serüveninin, çıktıkları tarih sırasına göre yapısal olarak benzerlik gösterdikleri dönemlere ayırdık. Bu şekilde her derginin tüm sayılan incelenerek oluşturulan toplu yazarlar dizini ve her derginin bir incelemesini yaptık. Çalışmamızla bu alanda ki eksikliği doldurmak ve yeni çalışmalar için zemin hazırlamak dileğindeyiz.
Özet (Çeviri)
In our thesis we formed authors index of twelve history journals which are published with new letters from republic till today. In addition we examined these journals accoridng to their structure and content.Our main goal is to relieve lack of history journalism and bibliography in Turkey with our research. Because this is an neglected subject till today. If we think the role of magazines on idea living; in my opinion there's a big deficiency that there isnt any research for the other subject magazines either historical magazines till today.Magazines can reach not only science enviroment, they can be attained by public mass easily at the same time. The magazines have very important place in culture world but; except to esteem and remember only date of broadcast, the pastand old articles which were written by valued names should be reminded and spreaded till today.For this; to reach magazines easily, it should be formed the index of authors and articles these should be presented to culture world. From this point of view we made a research for history journal and its broadcasting. We examined our subject in three parts and seperated it similar periods according to their structure and their chronologies from past to future adventure. We investigated every magazines and their all publications by this way and we formed collected authors index by researches. Our wish is to make background to this field with our study and new researches in future..