Dikişli ve dikişsiz boru imalatı
- Tez No: 15874
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NERMİN KURŞUNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Mühendislikte, kullanım amacı ve kullanım yerine göre değişik malzemelerden, değişik usullerde boru imalatının ö- nemli bir yeri vardır. Tezimizin esas konusu dikişli ve di kişsiz çelik borulardır. Dikişli boruların yetersiz olduğu yer lerde, daha kaliteli, daha hassas olan dikişsiz çelik borular kullanılır. Dikişli borunun maliyeti avantaj iken, basınca dayanıklı lığı dezavantajdır. Bu nedenlerle iki tip borunun da imalatında dikkat edilecek noktalar çoktur. Boru imalatında malzeme seçiminden, kalite kontrolü ve kullanıcıya arzına kadar, tasarımcı, metallurgist, imalatçı gi bi her dalda kişiler çalışır. Amaç, her yönden kusursuz boru i malatıdır. Bu tezde: boru çeşitleri, normları, imal usulleri, kalite kontrol yöntemleri ve Dünyadaki durum ile Ülkemizdeki durum, ye ni uygulamalarla birlikte araştırılıp işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT It plays a very important role that pipes are manufac tured from various materials and in different ways of proces ses according to the purpose and place of use. The main sub ject of this thesis is seamy and seamless steel pipes. In the place that seamy pipes are not sufficient seamless steel pipes are used. The cost of seamy pipes is an advantage but failure to pressure is disadvantage. That's why there are alo t of po ints to pay attention in the manufacture of both types. In the manufacture of pipes a lot of gualified people are employed in a wide range of departments from material supply to guality control, design, manufacture and delivery. In this thesis, sorts of pipes, the relevant norms, manu facture types, guality control kinds, and the progresses in Tur key and in the world are studied with their new applications.