Kurumsal sosyal sorumluluk kavramında yaşanan değişimlerin işletme fonksiyonları düzeyinde incelenmesi ve bir örnek olay
Analysing change of corporate social responsibility concept on the level of job functions and a case study
  1. Tez No: 158788
  2. Yazar: EYÜP AYGÜN TAYŞİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Eyüp Aygün Tayşir Anabilim Dalı : İşletme Programı : Yönetim ve Organizasyon Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Deniz Börü Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans - Haziran 2005 Anahtar Kelimler : Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Organizasyonel Değişim ÖZET KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK KAVRAMINDA YAŞANAN DEĞİŞİMLERİN İŞLETME FONKSİYONLARI DÜZEYİNDE İNCELENMESİ VE BİR ÖRNEK OLAY Bir kavram olarak, ortaya çıkışından günümüze kadarki süreçte üzerinde sürekli tartışılan kurumsal sosyal sorumluluk kavramı, içinde bulunduğumuz dönemde işletmeler için son derece öneli bir konu haline gelmiştir. Kavrama yöneltilen olumsuz eleştirilerin anlamsızlaştığı bu dönemde neredeyse tüm işletmeler kurumsal sosyal sorumluluk kavramı kapsamında hareket ederek kurumsal vatandaş unvanını elde etmeye çalışmaktadırlar. Günümüzde işletmeler ekonomik performansları ile sosyal performansları arasındaki ilişkiyi fark etmiş hatta bir adım ileri giderek ekonomik amaçlarına kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları üzerinden ulaşmaya çalışmaya başlamışlardır. Bu durum yepyeni bir kurumsal sosyal sorumluluk kavramı tanımım gerekli kılmaktadır. Hemen her gün yeni kurumsal sosyal sorumluluk projelerinin tanıtılması, işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk endekslerine dahil olma çabaları, paydaşlarının işletmelerden daha çok sorumluluk almaşım beklemesi vb. uygulamalar işletmeleri birtakım değişimlerle karşı karşıya bırakmış ve işletme fonksiyonlarının iş süreçlerinde birtakım değişimleri gerekli kılmıştır. Ancak kurumsal sosyal sorumluluk kavramında yaşanan değişimleri fark ederek ilgili alana uyum sağlamayı isteyen işletmelerin temel sıkıntısı ise örnek alacakları bir modelin eksikliğidir. Bu çalışma da bahsi geçen eksikliği gidermek amacıyla, kurumsal sosyal sorumluluk kavramını tarihsel gelişimiyle inceleyerek günümüzde taşıdığı anlamı tanımlamakta ve yeni tanımıyla kavramın işletmeler üzerinde oluşturduğu etkileri işletme fonksiyonları düzeyinde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Eyüp Aygün Tayşir Field : Management Programme : Business Administration Supervisor : Assist. Prof. Dr. Deniz Börü Degre Awarded and Date : Master - June 2005 Keywords : Corporate Social Responsibility, Organizational Change ABSTRACT ANALYSING CHANGE OF CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY CONCEPT ON THE LEVEL OF JOB FUNCTIONS AND A CASE STUDY As a concept corporate social responsibility which has been discussing from beginning to date is very important for companies now. Nowadays negative criticism about corporate social responsibility concept is starting to be meaningless and almost every company is trying to take corporate citizen title with their corporate social responsibility practises. Nowadays companies have realized that there is a relationship between their social and economic performance in addition to they have started to try obtaining their economic goals with their corporate social responsibility practises. Under the circumstance we can say that a new corporate social responsibility definiton is to be necessary. Some new concepts and practises like cause related marketing, corporate sustainability, corporate governance, social responsibility index etc. and new stakeholder expectations are changed companies job process. However some companies which have realized change of corporate social responsibility concept and want to compliance new situation feel lack of an example model. Our study intends to fill up this gap. Therefore in our study corporate social responsibility concept is analysed in historical evolution and defined anew in additon to effects of this new situation is analysed on the job functions level.