Kütahya-Gümüşköy cevherlerinin zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 15879
  2. Yazar: BÜLENT SELİM KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Bu tezde; Etibank, Kütahya-Gümüşköy, Aktepe Maden sahasındaki cev herlerin zenginleştirilme olanakları araştırılmış, öncelikli konu ile ilgili detaylı literatür taraması yapılmış, Aktepe maden sahasının jeo lojisi incelenmiş, cevher oluşumlarına göre, beş ayrı tip cevherleşme numuneleri üzerinde mineralojik çalışmalara ışık tutması açısından ori jinal kayaç numunelerinden, parlak kesitler hazırlanmış, liç deneylerin den önce ve sonra numunelerin mineralojik analizleri yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda; Gümüş minerallerinin oldukça küçük boyutlarda ve beş tip cevherleşmenin farklı fiziksel, kimyasal ve mine ralojik yapılarda bulunması nedeniyle, hidrometalürjik yöntemler üzerin de çalışmaya ağırlık verilmiştir. Ancak diğer cevher zenginleştirme o lanaklarının araştırılması ile ön konsantre elde edilmesi, daha sonra liç sistemlerine geçilmesi verim, tenor ve ekonomik açılardan daha deği şik sonuçları ortaya çıkarabilecektir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; Genel bilgiler, ikinci bölümde; Au ve Ag cevherlerinin zenginleştirilmesinde kul lanılan yöntemler, üçüncü bölümde; Kütahya-Gümüşköy-Aktepe madeni hakkında genel bi lgiler, Dördüncü bölümde; Gümüşköy cevherlerinin zenginleştirilmesi, Son bölümde ise sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the concentration possibilities of silver ore in Gümiişköy-Kütahya, has been investigated. Adetailet literatürle investi gation and study on the geology of Aktepe mine area has performed. Examinations of polished surfaces of original ore samples have performed in order to on light the mineralogical studies of five different ore types. Since the particle sizes of silver minerals are rather tiny and different physical, chemical and mineralogical characters of those ores, concentrated on the studies are hydrametallurgical processes. Improving the other concentration processes producing the pre- concentrate and than leaching can give some different results about grade, output and economy. The subjects are explained in give sections in this thesis; 1. General explanation, 2. The processes about concentration of Au and Ag ores, 3. General information about Aktepe-Gümüşköy ore-Kütahya, 4. Concentration af Aktepe silver ore bodies, 5. Results*