G.L.İ. Tunçbilek Açık İşletmesi güney panolarında uygulanmasına başlanan infilaklı fitil ve alüminyum granülün verimlilik etüdü
- Tez No: 15880
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNER ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
IV ÖZET G.L. i Tunçbilek Açık Ocaklarında gerek dragline de kapajında gerekse ekskavatör kamyon yöntemi ile yapılan dekapaj da, delme ve patlatma en önemli konulardan birisi dir. İşletmenin kurulduğu yıllardan beri bu konudaki ara yışlarını sürdüren ve daima en iyisinin uy gulanı lmasına çalışılan patlatma işlemlerinde, 1984 yılından sonraki gelişmeler ve uygulamalar T.K. İ 'nin diğer müesseseleri ne de ışık tutmuştur. Bu çalışmada, G.L. i Acık Ocaklarında yeni uygulanma sına başlanan infilaklı fitil ateşleme yöntemi ile Alümin yum Granule katkısının verimliliği, Beke Güneyi Panoları ' nda yapılan denemelerle etüd edilmiştir. Anahtar kelimeler : Açıkocak, Delme ve Patlatma, İnfilaklı Fitil, Elektrikli Ateşleme ve Granül Alüminyumun' verimlilik etüdü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At GUI Tunçbilek Area, Opencast Lignite Mines, drilling and blasting is one of the most important topics in overbur den removal carried out both by walking dragline and truck- excavator system Since the GLI^s first foundation years, the search in order to find the most suitable technique in drilling and blasting has been continuously investigated and especially after 1984 the developments and practices achieved at GUI showed the way to other Turkish Coal Board Enterprises. In this thesis, the effect and the contribution of the use of newly introduced detonating cord and granule Al has been investigated at the South Beke opencast mines. Key words % '. Opencast, drilling and blasting, Detonating cord, affect of electrical.initiation and Al-Granule on productivity.