Kütahya ili, Aslanapa ilçesi, Gökdere mevkiinde bulunan mermer sahasının süreksizlik analizi ve fiziko-mekanik etüdü
  1. Tez No: 15878
  2. Yazar: SÜLEYMAN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN AYDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Çeşitli uygarlıkların doğup geliştiği ülkemizde, önemli sanat ya pıtlarında kullanılmış olan mermerler, günümüzde de eski öneminden bir şey kaybetmemiştir. Mermer ocak işletmelerinde üretimin hedefi, alıcının isteği doğrul-- tuşunda ve piyasanın arzu ettiği boyutlarda kırıksız, çatlaksız ve renk dağılımı homojen olan sağlam blokları çıkartmaktır. Mermer piyasasında blok büyüklüğünün yanında kalite, renk ve desenin de önemi fazladır. Mermerlerin istenilen kullanım özelliklerinde olabilmesi için olu şum ve bulunuş şekillerinin yanısıra fiziksel ve fiziko-mekanik özellik lerinin de bilinmesi önemlidir. Mermer endüstrisinin gelişmesi, iç ve dış pazarlarda alıcı bulabilmesi için standartların belirlenmesi ve uy gun üretim yöntemlerinin seçimi gereklidir. Bu çalışma, Kütahya ili, Aslanapa ilçesi, Gökdere mevkiinde Bey-mer Şirketi tarafından işletilen mermer sahasında yapılmıştır. Sahada şist, mermer, alüvyon sınırları çizilmiş ve mermerlerin blok olarak üretil mesinde sorunlar yaratan renk dağılımlarının mermer cinslerine göre sı nırları belirlenip haritalanmıştır. Mermer içindeki kuvarslı zonların ve iri kristalli kalsit zonların konumları ölçülerek haritada gösteril miştir. Mermer bloklarını sınırlayan süreksizliklerin konumları ölçüle rek, çizimleri ve analizleri yapılmıştır. Mermerlerin kalitesini be - lirleyen petrografik, fiziksel ve fiziko-mekanik özellikler laboratu- var deneyleri ile saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Marble, which was used as a dimensioned stone for most famous ancient architectural buildings in our country haven't lost its importance today. The first aim of marble production in marble production in marble quarry is that, it must be produced as homogeneous colored, massive and in large blocks. Quality, color and pattern are the parameters in addi tion to block size which influences its market. Physical and physico-mechanical properties of the marble must be known in addition to its geological properties for different usage. Some standard production techniques must be determine in order to develope marble industry and to increase its export capacity. This study, is carried out in the marble quarry of Bey-Mer Limited Company, Aslanapa village-Kütahya. Schists, marble and alluvion contacts have been mapped in the field. Different colored marbles which produces problems in marketing and production have determined and mapped. Quartz zones and large crystallized calcite zones have been detected in the quarry and shown on the map. Discontinuity analysis have been done by using strike, dip and spacing measurements of discontinuities. Petrological, physical and physico-mechanical properties of the marbles encountered in the quarry have been determined by laboratory experiments.