Alunitli kaolinlerin zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 15883
  2. Yazar: GÜNER SÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu tezde, Balıkesir Mustafa Kemal Paşa Bölgesine ait alunitli kaolinlerin zenginleştirilmesi olanakları incelenmiştir. Sözkonusu alunitli kaolinler %16'ya ka dar Sülfit (SO3) ihtiva etmektedir. Bu çalışmada, numunenin özelliklerinin saptanmasından sonra öğütme, hidrosiklon, flotasyon, agglomerasyon, flokulasyon, kalsinasyon ve kimyasal işlem yöntemlerinin uygulanabilirlikleri araştırılmıştır. Uygulanan yöntemlerden en uygu nunun kalsinasyon yöntemi olduğu saptanmıştır. Bu yöntemle sülfit (SO3) miktarı, 1200 °C'de, %0,10'a, 1100°C'de 0.43'e, 1000 °C'de 1.49'a ve 900 °C'de 2.14'e indirilmiştir. Bu değerler seramik sanayinde alunitli kaolin kullanımı için uygun ol maktadır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kaolinler ile ilgili genel bil gileri kapsamaktadır. İkinci bölümde çalışmalarda kullanılan numunenin tanıtımı yapılmaktadır. Üçüncü bölümde ise yapılan cevher hazırlama çalışmalarına yer verilmiştir. Ayrıca, bu çalışmanın endüstriyel uygulanabilirliği araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise sonuçlara yer verilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the benefication of Alunite Kaolins from Mustafa Kemal Paşa (Balıkesirl) was investigated. The subject Alunite Kaolins have the sulfite (S03) content up to 1 6%. In this work, after the determination of the sample kaolinite properties, the ap plicability of the grinding, hydrocyclone, flotation, agglomeration, flocculation, cal cination and leaching methods were investigated. Among these methods, the cal cination method was found to be the best one. By using this method, the sulfit (S03) content was decreased to %0,10 at 1200 °C, to 0.43, at 1100 °C, to 1.49 at 1000 °C and to 2.14 at 900 °C. These values are good for use of alunite kaolins in the Ceramics Industry. This Thesis consists of 4 chapters. The first chapter refers to the literature survey on the benefication of kaolins. In the second chapter, the materials used are described. In the third chap ter, the beneficiation testing works are presented. Besides, the industrial applica- I bility of this work is studied. In the fourth chapter, the conclusions are presented.