Killerin aktivasyonu ve yağlarda kullanımı
  1. Tez No: 15882
  2. Yazar: VEDİA ÖZÇELİK(BAHÇE)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
av ÖZET Bu çalışmada Kızılcahamam, Konya ve Uşak yöresinden geti rilen killerin yeğ sanayiinde abartma toprağı olarak kullanıla bilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, Kızılcahamam'dan alınan üç adet kil ile Konya, Uşak yöresinden alınan iki adet kil örneği üzerinde çalışılmış tır. Örnekler, sülfirik asit kullanılarak kuru ve yaş yöntem lerle aktif leştirilmiştir. İki farklı yöntemle aktive edilen kil örneklerinin ham ayçiçek yağı ve hem pamuk yağları üzerin deki ağartma kapasiteleri belirlenmeye çalışılmıştır. Asit aktivasyonunda sıcaklık ve aktivasyon süresi sabit tutularak, aktivasyondaki asit/kil oranları değiştirilerek çalışılmıştır. Aktive edilen killerde sanayide kullanılan Ton sil Optimum FF kili, çalışma koşulları değiştirilmeksizin, ayçi çek ve pamuk yağlarının ağartılması sonucunda alınan değerler kar şıl aş t ırılmıştır. Sonuçta, ağartma toprağı olarak kullanılan kilin, uygula nacak aktivasyon yöntemine ve yeğin cinsine göre değişiklik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the usability of clays from Konya, Kızıl cahamam and Uşak as bleaching earth in vegetable oil industry, has been investigated. For this purpose,, studies were 'focused on the different clay samples from mentioned regions. Samples were wet and dry acticated by using sulphuric acid. An attempt has been made to determine the bleaching capacities of activated clays. In the activation studies, temperature and duration of activation vsoere kept constant, but the acid/clay ratios were varied. Under similar conditions, the results obtained from bleaching raw sunflower oil and raw cotton seed oil by using the activated clays and Tonsil Optimum FF clay were compared. As the result, it has been determined that cleys used as bleaching earth showed variations depending upon the methods of activation and the type of vegetable oil.