Sabit getirili menkul kıymetlerden oluşan portföylerin performans değerlemesi
Performance evaluation of the portfolios contain fixed yield securities
  1. Tez No: 158942
  2. Yazar: GÜLŞAH BOSTANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Portföy yönetimi, çok sayıda yatırım aracının, çeşitli sınırlamalar altında yatırımcıya en fazla getiriyi sağlayacak en az risk ile yönetme faaliyetidir. Portföy oluşturmada kullanılan önemli enstrümanlardan sabit getirili menkul kıymetler, sabit gelire güvenen yatırımcılar için uygun gözüken bir menkul kıymet aracıdır. Finansal varlıklardan oluşan portföylerin yönetimine dair akademik çalışmalar literatürde 40 yılı aşkın bir süredir yoğun bir şekilde yer almıştır. Türkiye'nin Avrupa birliğine katılımı, enflasyon probleminin çözülmesi, para ve sermaye piyasalarının daha da gelişip derinleşmesi portföy yönetimini daha da önemli hale getirecektir. Herhangi bir dinamik portföyün performans değerlemesi, portföy için hesaplanan temel değerlerin, ölçüt portföyler için hesaplanan değerlerle karşılaştırılması suretiyle yapılır. Ölçüt portföyün belirlenmesinde temel kriter portföylerin riskliliğinin benzer olmasıdır. Bu bölümde literatürde yer alan klasik performans ölçüm metodlarından üç tanesine yer verilecektir: Sharpe Rasyosu, Treynor Endeksi ve Jensen Alpha. Sharpe rasyosu alınan bir birimlik riske karşı ne kadar ekstra getiri sağlandığını gösterir. Treynor portföyün risksiz faiz oranı üzerinde sağladığı ek getiriyi portföy riskine oranlamış ve risk brimi başına elde edilen ek getiriyi performans ölçüsü olarak kabul etmiştir. Treynor portföy riskini ölçmek için toplam risk göstergesi olan standart sapma yerine, sistematik risk göstergesi olan beta katsayısını seçmiştir. Jensen endeks değeri yönteminin amacı ise gerçekleşen riske göre bir portföyün beklenen getirişini hesap ederek o dönemdeki gerçekleşen getirişi ile karşılaştırmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Portfolio management is a managing activity, which is to manage ( conduct) a number of investment tools under a variety of limitations and while doing that it aims to bring maximum profit(gain) to the investor with minimum risk. One of the instruments for forming a portfolio is securities with fixed yield that seems to be the right /suitable security tool for those who rely on fixed yielded securities. Over 40 years, the academic researches on 'the management of portfolios that consist of financial assets' have been in the literature. Turkey's EU accession process, constant fall in the inflation rate (from 60-70% to 8% in last 4 years) and deepened and improvement of monetary and capital markets' will make the portfolio management more important than ever. Performance evaluation of any of the dinamic portfolios can be done by comparing the main values that is calculated for porfolio to values that is calculated for criterion portfolios. The main criteria for calculating the criterion portfolio is the resembling of the risks of the portfolios. İn regarding to this, the researcher has examined only three of the clasic performance valuation methods in this research/ dissertation : Sharpe Ratio, Treynor Index, Jensen Alpha. Sharpe Ratio shows that what the extra profit is against one unit risk held. Whereas Treynor proportiones extra profit that is made on the unrisky interest rate brought about by portfolio to risk of the portfolio and Treynor accepts the extra profit for one risk unit as performance valuation tool. However, instead of taking standard deviation to calculate the risk of the portfolio, Treynor chooses beta coefficient, which is a sistematic risk indicator. The aim of Jensen Index is to compare the expected profit/gain according to realised risk to realised profit /gain in the same term.