Teknik analiz yöntemi ile hisse senedi alım satım kararlarının değerlendirilmesi ve İMKB uygulamaları
The applications of İstanbul Stock Exchange, stock and deed purchasing-selling decisions' evaluations by technical analysing method
- Tez No: 158960
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Türk sermaye piyasası son yıllarda önemli gelişmeler kaydetmeye başlamıştır. Önümüzdeki yıllarda ise bu gelişme hızını daha da arttırarak milyonlarca yatırımcıyı çok yakından ilgilendirecektir. Bu gelişim ile birlikte bilgi açığı da artarak tasarrufçuların yatırım yaparken daha fazla bilgiye ihtiyaç duymasını ortaya çıkaracaktır. Yatırımcıların karar verme aşamalarında ise temel olarak iki genel yaklaşım mevcuttur. Bunlardan biri Temel Analiz diğeri ise Teknik Analizdir. Temel Analiz, şirketlerin bilançolarından sektörel gelişmelere kadar piyasayla ilgili tüm etkenleri incelemektedir. Teknik analiz ise belirli bir hisse senedi veya ortalamaya (endekse) ilişkin fiyat, işlem hacmi vb. bilgilerin genellikle grafik formunda datalarının kaydı ile geçmiş bilgilerden faydalanarak gelecekteki olası trendi belirleme bilimidir. Bu çalışmada teknik analiz yöntemi incelenmiştir.Fiyatların ve işlem hacimlerinin incelendiği yöntemlerden formasyonlar ve indikatörler incelenmiş ve İMKB den uygulamalı örnekler verilmiştir.Genel olarak formasyonlar trendin yönünü belirlemede kullandır.İndikatörler ise alım-satım kararını verme zamanını belirlemede kullandır. Borsamız henüz gelişmekte olduğu için sık sık özel sektörden veya kamu kesiminden yeni işletmeler halka açılmaktadır. Borsanın yükseliş dönemlerine rastlayan yeni hisseler prim yaparken düşüş trendine rastlayanların zarar ettirdikleri gözleniyor. Borsadaki fiyatı oluşuncaya kadar, en az bir ay bu hisselerin uzaktan izlenmesi yararlıdır. Yeterli derinliğe ulaşamayan hisseler ve düşüş eğilimi taşıyan hisseler tercih edilmemelidir. Çalışma sonucunda yeterli derinliği olmayan hisse senetlerinin alım satım kararları verilirken teknik analiz yöntemini tek basma kullanmanın yeterli olmadığı teknik analiz yönteminin yanında temel analiz yöntemini de kullanmanın daha doğru alım satım kararları verilmesine yardımcı olacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the most recent years, Turkish capital market commenced taking significant progress. In the following years, the augmentation that will be realized in its improvement rapidity will arouse the interest of millions of investors. This improvement will have influence on lack of knowledge and its increase, consequently investors necessity will not be serving sufficiently. Basically, making a decision process of an investor comprise two general approach: Basic Analysis and Tecnical Analysis. Basic Analysis examines overall factors of the market from balance sheet of a company to improvements in the sector. On the other hand, Technical Analysis is a science, that determines probable trend of information pertaining to price of a specific share or an average (index), capacity of operation etc., generally by benefiting from entry of datas on diagrams and past informations. In the extent of this study, Technical Analysis System has been scrutinized. Formations that are generally used to determine direction of trend and indicators that re used to determine correct time of buying-selling operation have both been researched by benefiting from methods of examination of prices and capacity relating to operation, with the assistance of Istanbul Stock Exchange (IMKB) and its applied samples. Because our Stock Exchange is presently developing, business enterprises pertaining to private and public sector are frequently opening to common man. According to observations, new shares that match with rising period of stock exchange make premium, contrary to the ones that match with falling period.. It will be benefical to follow shares without operating, until its exchange price constituted, at least a month. Shares that couldn't have reached to adequate deepth and carry tendency of decreasing shouldn't be prefered. In the end of study, Technical Analysis has been designated as a method, that doesn't work properly in a decision making process for the aim of buying and selling shares, when its used on its own. Basic Analysis Method's benefits on making more proper and accurate buying-selling decisions, besides Technical Analysis Method has become definite.