Teknik analiz göstergeleri kullanarak yatırım kararlarının verilmesi
Investment decisions by using the indicators of technical
- Tez No: 100470
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET 1986 yılında IMKB* nin yasal bir kimlikle faaliyete geçmesinden günümüze kadar geçen süreçte sermaye piyasasında önemli gelişmeler olmuştur. Günümüzde borsa popüler bir yatırım aracı olarak önemini korumaktadır. Özellikle son yıllarda borsada yatırımlarını değerlendiren küçük yatırımcıların sayısında büyük artış olmuştur. Borsa yatırımcılarının en çok düşündükleri konu hisse senedi fiyatlarının gelecekteki yönünü tahmin etmektir. Diğer yatırım araçları ile karşılaştırıldığında hisse senetleri daha fazla dalgalanmalar göstermektedir. Yani bir yatırımcı borsadan çok büyük karlar elde ettiği gibi çok büyük zararlara da uğramaktadır. Bu durum yatırımcıların yatırım kararı verirken bir çok analiz yöntemi kullanmasını sebep olmakladır. Hisse senedi değerlemesinde en çok kullanılan analiz yöntemleri, temel analiz ve teknik analiz yöntemleridir. Temel analiz yöntemi, hisse senetlerinin gerçek değerinin belirlenmesine yönelik bir değerlendirme yöntemidir. Teknik analiz yöntemi, geçmiş fiyat hareketlerine dayanarak hisse senetlerinin gelecekteki fiyatlarını tahmin etmeye çalışır. Bu çalışmanın ana konusu, teknik analiz göstergelerini IMKB" de test ederek sonuçlarını yatırımcı açısından değerlendirmek ve piyasanın zayıf formda etkin olup olmadığını tespit etmeye çalışmaktır. Bu ana konu çerçevesinde hazırlanan çalışma kendi akışı içersinde giriş ve dört bölümde ele alınmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın hipotezi ve alternatif hipotezi belirlenmiştir. Ayrıca çalışma sırasında yapılan varsayımlar, sınırlamalar, çalışmanın yöntemi ve yaklaşımı da bu bölümde açıklanmıştır. Birinci bölümde, hisse senedi değerlemesinde kullanılan analiz \öntemleri kısaca açıklanıp, bu yöntemlerden teknik analiz detaylı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, bu tezin asıl konusu olan teknik analiz göstergelerine yer verilmiştir. Piyasada yaygın olarak kullanılan temel teknik analiz göstergeleri detaylı olarak incelenip. IMKB* de bu göstergelerin uygulandığı çalışmalara yer verilmiştir. I 'çüncü bölüm, ikinci bölümde incelenen göstergelerle yapılan testler ve bu testlerin sonuçlarının yorumlarından oluşmaktadır. Bu bölüm, dört alt bölümde ele alınmıştır. Bu alt bölümler sırasıyla, göstergelerin piyasanın yönü doğrultusunda denenmesi, alım-satım sisteminin test edilmesi, teknik rating sistemi ve testlerden elde edilen bulguların değerlendirmesidir. Birinci alt bölümde yapılan testlerde, göstergelerin yatay ve trend I i (düşen- yükselen) piyasalarda nasıl davrandıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun için iki test sapılmıştır. İlk testte yatay piyasalarda başarılı olduğu kabul edilen göstergeler yatay fiyat hareketlerinin olduğu dönemlere, trendli piyasalarda başarılı olduğu kabul edilen göstergeler ise trendli fiyat hareketlerinin olduğu dönemlere uygulanmış olup çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. İkinci testte ilk testte yapılanın tam tersi yapılmıştır. İkinci testte yataylar trendli döneme, trendliler yatay döneme uygulanıştır. Elde edilen sonuçlar yorumlanıp ilk testteki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. İkinci alt bölümde, MetaStock (Version 6.52) programının System Tester fonksiyonu kullanılarak göstergelerin en yüksek ve en düşük getiriyi sağladıkları periyotlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Testler yatay piyasalar, trendli piyasalar ve11 hem yatay hem trendli piyasalar için ayrı ayrı yapılmıştır. Bu testler yapılırken kullanılan System Tester fonksiyonunun kullanımı detaylı olarak açıklanmıştır. Üçüncü alt bölümde, MetaStock 6.52 programının Metastock Explorer fonksiyonu kullanılarak yapılan testlerden elde edilen sonuçlarla göstergelerin karşılaştırılması yapılmıştır. Testler yapılırken kullanılan Metastock Explorer fonksiyonunun kullanımı detaylı olarak açıklanmıştır. Dördüncü alt bölümde, ilk üç alt bölümde yapılan testlerden ekle edilen bulgular değerlendirilmiştir. Dördüncü bölüm sonuç ve tartışma bölümüdür. Bu bölümde, üçüncü bölümde yapılan testlerden elde edilen bulgularla giriş bölümünde ortaya atılan hipotez doğrulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY There have been major improvements in capital markets with the involvement of I M KB since 1986. Nowadays exchanging is a very popular investment tool. Especially in the last years there has been an increase in the number of investors that make small investments. Exchange investors' main concern is forecasting the prices of stocks. When compared to other investment tools it can be seen that stock exchange is more risky than other investment tools. In other words, an investor can make large amounts profits or make large amount of losses. To be able to make the right decision on which stock exchange to invest; investors should use different analysis techniques to evaluate the stocks in the market. The most used evaluation techniques are basic analysis and technique analysis. Basic analysis is about assessing the real value of stocks. Technical Analysis is forecasting stock prices by looking at pası slock prices. The main theme of this study is; testing the technical analysis indicators at the I.MKB and evaluating the outcome of these tests from the investors' point of view and trying to determine if İMKB is active in a weak form or not. This topic can be dealt with in entry part and fourth parts. In the entry part the hypothesis of this study and alternative hypothesis were determined. Besides, acceptances,restrictions and the method of the study were also explained. The first part is about explaining briefly stock exchange evaluation techniques paying special attention to technique analysis. In the second part; the Technical Analysis Indicators, which are the actual topic of this thesis, is discussed. It is about how Technical Analysis is commonly used in the market and how IMKB uses these indicators. The third part consists of the tests that are mentioned in part two and the comments as results of these tests. This part also divides into four sub sections according lo the type of tests that are done. In order they are; use of indicators in the market, testing of buy/sell system and technique rating system. In the tests that are done in the first sub-section, it is shown that the indicators are horizontal and have a tendency (high-low). Two tests were carried out to reach this conclusion. In the first test, those indicators that were successful in the horizontal market were tested in a period when the prices were unstable and also comments were made on those indicators that showed to be successful in a market with a tendency. In the second test, reverse of the first test was applied which means that those tested in a horizontal period were tested in a period with a tendency and those that were tested in a period with tendency were tested in a horizontal period. Comments have been made on the results of these tests and these comments were compared with the results of the first tests.IV In the second sub-section, by using system tester function of Metastock (Version 6.52) program periods with high and low yields has been determined from the indicators.Tests were carried for horizontal market, for a market with a tendency and also for a market that consists of those two markets. While these tests were being done the use of System Tester Function has been described in detail. The third sub-section is about comparing indicators of those tests that were carried out by using Metastock Explorer Function of Metastock 6.52 program. While these tests were being done the use of Metastock Explorer Function has been described in detail. In the fourth sub-section findings, which were gotten from the tests that were made in the third part, were evaluated. The fourth section is about conclusion and discussion. In this part the hypothesis, that was created in entry section of this study, was tried to prove by findings which were gotten from the tests that were made in the third part.