Sudaki boyarmaddelerin bir elektro-kimyasal reaktörde renklerinin giderilmesi
- Tez No: 15896
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKER ÖĞÜTVEREN(BAKIR)
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, boyarmaddelerin atıksulardan anodik yükseltgeme ile uzaklaştırılması üzerinde çalışılmıştır. Bu amaçla değişik boyarmaddeler ve Eskişehir bölgesi Sümerbank Tekstil Fabrikası atıksuyu kullanılmıştır. Yapılan deneylerde, değişik boyarmadde başlangıç derişimlerinde çalışılmış, uygulanan gerilim ve çözelti akış hızlan değiştirilerek giderim ve enerji tüketimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca bazı boyarmaddelerde ve tekstil fabrikası atıksuyunda, destek elektrolit olarak kullanılan NaCl derişimi ile pH'ın giderime olan etkileri de incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, atıksulardan boyarmaddelerin, elektrokimyasal yükseltgeme yöntemi ile başarılı bir şekilde uzaklaşılabileceğini göstermiştir. Giderim için kullanılan elektrik enerjisi ve kimyasal madde sarfiyatının yüksek olmaması ayrıca giderim sonucunda herhangi bir artık madde bulunmaması bu yöntemin diğer yöntemlere göre üstünlükleri olarak belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work the removal of dye stuffs from waste waters has been carried out in a bipolar trickle tower electrochemical reactor. Several dye solutions of different concentrations and some waste water samples provided from Sümerbank textile plant have been examined. The effects of the initial dye concentration, solution flow rate and applied potential on the removal rates and energy consumptions have been investigated. The effects of pH and the NaCl presence on the removal rate have also been investigated. According to the results it can be said that the dye stuffs can be removed successfully from the wastewater electrochemically. This method has several advantages such as operating with a relatively low energy consumption, not requiring extraneous chemicals or ions. Furthermore after the treatment no sludge is formed.