Çevresel etki değerlendirmesi ve Türkiye uygulaması
Environmental impact assesment and its implementation in the case of Turkey
  1. Tez No: 158988
  2. Yazar: HAKAN YAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çevresel etki değerlendirmesi önceleri“fayda - maliyet analizinin”bir parçasıydı. Ancak daha sonra, fayda maliyet analizi çevresel etki değerlendirmesinin bir parçası haline gelmiştir. Çıkış noktası ABD olan çevresel etki değerlendirmesi sürdürülebilir kalkınmanın ve çevre politikalarının uygulama araçlarından biridir. Uluslar arası örgütler nezdinde yapılan pek çok toplantılarla sürdürülebilir kalkınma bağlamında çevre politikaları belirlenmiş ve bunların uygulama araçlarından birinin de çevresel etki değerlendirmesi olduğu belirtilmiştir. Çevresel etki değerlendirmesi hızlı kalkınma süreci nedeniyle Türkiye çevre mevzuatına geç girebilmiştir. Avrupa Birliği üyelik süreci içerisindeki Türkiye, AB ÇED mevzuatına da uyum göstermektedir. Bu bağlamda bu tez çalışmasında Türkiye'deki uygulamaya geçilmeden önce, Avrupa Birliği çevresel etki değerlendirmesi yönergelerine de yer verilmiştir. Türkiye, Avrupa Birliği sürecinde, çevresel etki değerlendirmesi konusunda yeterli uyumu sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Environmental impact assessment was formerly a part of cost - benefit analysis. Later, cost - benefit analysis has become a part of environmental impact assessment. Environmental impact assessment of which origin is USA is one of the implementation tool of both sustainable development and environmental politics. Environmental politics have been determined in the context of sustainable development with many meetings gathered by international organisations and hereby these meetings it has been stated that one of the implementation tool of those politics is environmental impact assessment. Environmental impact assessment has been able to come into force late by reason of rapid development. Turkey, who is in the European Union membership process, also comply with EU environmental impact assessment legislation. In this context, the Directives of European Union legislation on environmental impact assessment, in this thesis, have been given ex-ante the implementation in Turkey. Turkey has complied with European Union requirements on environmental impact assessment.