Fazıl, Fazıl Hacı Tahir Efendi, hayatı ve dîvânının transkripsiyonlu metni
  1. Tez No: 159001
  2. Yazar: METİN ARPACI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
ÖZET Fâzıl (Hafız Hacı Tâhir Efendi) hakkında biyografik kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Onun hakkında eldeki tek belge Dîvân'm girişinde müstensihin yazdığı mukaddimedir. Buna göre Fâzıl, H. 1176-1210 (M. 1762- 1795) yıllan arasında yaşamıştır. Babasının adı Hacı Ali'dir. 1176/1762'de İstanbul'da doğmuş, burada ilk eğitimini almış ve henüz çocuk yaşta hafiz olmuştur. Eğitiminin ileriki dönemlerinde Hoca Neş'et ile tanışmış, ondan aldığı eğitim sayesinde edebiyatı öğrenmiş ve Farsçasını ilerletmiştir. 1203/1788'de hacca giden şair, hac dönüşünde yine aynı dergâha devam etmiştir. Şair, 1210/1795'te Dîvân'mı kendisi tertib ve tebyiz edemeden vefat etmiştir. Şairin ölümünden sonra annesi, şiirlerini düzenlemesi için Dîvân'm müsveddelerini yakın akrabalarından Mehmed Muhît'e vermiştir. Ancak Fâzıl Dîvâm, şairin ölümünden yedi yıl sonra tertip edilebilmiştir. Fâzıl'ın Nâbîyâne ve Nedîmâne üslûp arasında gelip gittiği ve bu şairlerin etkisinde nazireler söylediği görülmektedir. Fâzıl, başta Hoca Neş'et ve onun çevresindeki isimlerden Pertev, Nâşid ve İhyâ'ya; Koca Râgıb Paşa, Şeyhülislâm Muhammed Şerif, Fıtnat Hanım, Sabit, ve Hazık adlı / mahlâslı XVDX yy. şairlerine ve dîvân şiirinin zirvelerinden Nedîm, Nâbî, Nef î ve Fuzûlî' ye nazireler yazmıştır. Fâzıl'ın nazire söylediği, Hoca Neş'et'e yakın isimlerden Vak'anüvist Pertev, İhya ve Nâşid'in Dîvân'lannda, Fâzd'a birer nazire gazel tespit edilmiştir. Bu, Fâzıl' m şair kimliğine eldeki tek kanıttır. Ayrıca bu şairlerin birbirlerine ve Hoca Neş'et'e de nazireleri vardır. Bu durum da adı geçen şairlerin bir grup oluşturduğunu kanıtlamaktadır. XVDX yüzyılda dîvân şiirindeki mahallîleşme akımı etkisi Fâzıl' da da vardır. Şair, gazellerinde Türkçe redif kullanmaya ve deyimlere büyük önem vermiş, ancak üslûbun da zarafetini korumaya çalışmıştır. Dîvân, şekil olarak XVUI. yy. dîvân şiirinin genel özelliklerine uymaktadır. Dîvân' da çok fazla vezin kusuru vardır, bunlar şiirlere anlam vermeyi ve şiirleri transkribe etmeyi zorlaştırmaktadır. Bir dîvân şairinin asla yapmayacağı kadar çok vezin, kafiye ve imlâ kusuru bulunması, bunların müstensihten kaynaklandığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There is no information about Fazıl (Hafiz Hacı Tahir Efendi) in the biographical sources. The only document about him is that the praface which was written by the writer in the introduction of Divan. According to this Fazıl lives between the years H.1176-1210 (M. 1762-1795). His fathers name was Hacı Ali. He was bom in 1 176-1762 in Istanbul. He was first educated mere and became a hafiz when he was a little child. In his first next educational years he was acquainted with Hoca Neş'et and he learnt litemture thanks to his education and improved his Persion. He went on the pilgrimage to Mecca and attendent tfie same place where a dervish group meets after his return. The poet died in 1210/1795 without being able to arrange his Divan. After the poet's death, his mother gave the rough drafts of Divan to Mehmed Muhit, who was one of their close relatives, in order to have his poems arranged. Yet, the FaziFs Divan could be organised seven years after his death. It is seen that Fazıl was influenced by Nabiyane and Nedimane styles and told poems modelled after another poem in respect to both content and form under the influence ofthese poets. Fazıl, first of all wrote poems to Hoca Neş'et and the names around himJPertev, Naşid and flrya; to XV1H century poets whose pen names were Koca Ragıp Paşa, Şeyhülislam Muhammed Şerif, Fıtrat Hanım, Sabit and Hazık; and to Nedim, Nef i and Fuzuli who were the summits of classical Attornan poetry. Fazıl also told poems modelied after another poem in respect to both content and form to the close names to Hoca Neş'et. in Pertev, Naşid and İhya's divans mere are similar lyric poems to Fazıl one each. This is the only evidence of Fazil's poet identity. Besides these poets have similar poems to each other and to Hoca Neş'et. :rhis situation proves that mentioned poets constitue a group. Fazıl also had Ihe influence of localisation current in the XVII. century of the classical Ottoman poetry. The poet considered important to use the Turkish redif and idioms, but he also tried to protect the elegance of the style. Divan suits the general characteristics of the classical Ottoman poetry as a manner. There are a lot of short comings of meter which get difficult to give meaning to poems and to transcribe them. If there are a lot of meter, rhyme and spelling mistakes which can not be done by a classical Ottoman poet, they are thought to be caused by the writer.