Hafız Mehmet Tahir Efendi Divanı (inceleme-metin)
Divan of Hafız Mehmet Tahir Efendi (disquisition-text)
  1. Tez No: 377964
  2. Yazar: MEHMET ATACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
XVIII. yüzyıl şairlerinden olan Fazıl'ın divanının iki yazma nüshasına ulaşılmıştır. Bunlardan ilki Manisa İl Halk Kütüphanesi'nde 45 Hk 5170 arşiv numarasıyla kayıtlıdır. Diğer nüsha ise Süleymaniye Kütüphanesi'nde, İstanbul Kütüphanelerinde Bulunan Türkçe Divanlar Koleksiyonu'nda, Hacı Mahmud Efendi Kitaplığı'nda 3449 arşiv numarasıyla kayıtlıdır. Bunların dışında Manisa İl Halk Kütüphanesi'nde 45 Hk 2670/1 arşiv numarasıyla Fâzıl Hüseyin Beğ Enderûnî adıyla kayıtlı divanın da ilk 14 varağı Fazıl'ın divanına ait olmakla birlikte geriye kalan kısımlar mevcut olmadığından bu nüsha dikkate alınmamıştır. Çalışmamızda ulaştığımız bu iki nüshadan faydalanarak divanı tenkitli metin olarak hazırladık. Yaptığımız çalışmada sırasıyla şairin hayatı, eserleri, edebi kişiliği, nüshalar ve metnin şekil bakımından değerlendirilmesi ile son olarak da tenkitli metin ele alınmıştır. XVIII. yüzyılın gizli kalmış şairlerinden biri olan Fazıl'ı bu çalışmamızla edebiyat camiasına tanıtmayı ve onun da edebiyat tarihimizde yer almasını ummaktayız.
Özet (Çeviri)
Two manuscripts of Fazıl's divan, who was a poet from the 18th century, were found. One of them is enrolled with the archive number of 45 Hk 5170 in Manisa Public Library. The other manuscript is enrolled with the archive number of 3449 in Hacı Mahmud Efendi Corpus in the 'Turkish Divan Collection of Istanbul Libraries' in Süleymaniye Library. Beside them, the first 13-14 folios of the divan named Fazıl Hüseyin Beğ Enderûnî, enrolled with the archive number 45 Hk 2670/1 in Manisa Public Library, belongs to Fazıl's divan, however this manuscript was not taken into consideration as the rest of the parts were not available. We prepared the two manuscripts we found in our study as critical texts by transferring them into transcription alphabet. In our study, we handled the poet's life, his works, his literary identity, the manuscripts, the evaluation of the text in terms of its form and the critical text respectively. We hope that by the help of our study we introduce Fazıl, who did not turn out to be much popular in the 18th century, to the literary community, and that he shall have a place in our literature history.