İlköğretim okulu öğretmenlerinin hizmet içi eğitim programlarına katılmayı isteme ve istememe nedenleri (Mamak ilçesi örneği)
The reasons for the primary school teachers' willingness or unwillingness to participate in inservice training programmes (sample of Mamak)
- Tez No: 159022
- Danışmanlar: DR. ERGİN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET GÜNEŞ, Murat, ilköğretim Okulu Öğretmenlerinin Hizmet içi Eğitim Programlarına Katılmayı İsteme Ve istememe Nedenleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu araştırmada ilköğretim okulu öğretmenlerinin hizmet içi eğitim programlarına katılmayı isteme ve istememe nedenleri ile hizmet içi eğitim programlarına katılan ilköğretim okulu öğretmenlerinin, hizmet içi eğitim programlarının etkililiğine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmanın evreni, 2004-2005 öğretim yılında Ankara ili, Mamak ilçesinde bulunan 88 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 2107 ilköğretim okulu öğretmeninden oluşmaktadır. Bu evreni temsil eden 360 öğretmen örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, aritmetik ortalama, yüzde, F testi ve t testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulguları şöyle özetlenebilir: 1. Öğretmenlerin hizmet içi eğitime katılmayı istemelerinde, mesleki gelişim ile ilgili nedenler oldukça, kişisel nedenler ise orta düzeyde etkili olmuştur. 2. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim programlarına katılmayı istememelerinde, hizmet içi eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanması ile ilgili nedenler, kişisel nedenler ve kurumsal nedenler orta düzeyde etkili olmuştur. 3. Hizmet içi eğitim programlarına katılan öğretmenler, katıldıkları hizmet içi eğitim programlarından orta düzeyde yarar sağladıklarını belirtmişlerdir. Yani hizmet içi eğitim programlarının beklentilerini tam olarak karşılamadığı görüşündedirler. 4. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim programlarının etkinliğinin değerlendirilmesine ilişkin görüşleri branş değişkenine göre farklılık göstermezken, cinsiyet ve kıdem değişkenlerine göre farklılık göstermektedir.Bayan öğretmenler, katıldıkları hizmet içi eğitim programlarından, erkek öğretmenlere göre daha az yarar sağladıklarını belirtmişlerdir. Kıdem değişkenine göre, 0-5 yıl arası kıdemi bulunan öğretmenler, diğer kıdem düzeylerine (6-10 yıl, 11-15 yıl, 16 yıl ve üstü) göre hizmet içi eğitim programlarının daha az yararlı olduğunu belirtmişlerdir. Hizmet içi eğitim etkinliklerinin daha verimli ve daha etkili hale getirilmesine yönelik olarak geliştirilen öneriler aşağıda sunulmuştur: 1. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim programlarına katılmayı en çok mesleki gelişim ile ilgili nedenlerden dolayı istemelerinden hareketle, öğretmenlerin mesleki gelişimlerini sağlayacak hizmet içi eğitim programlarına daha fazla yer verilebilir. 2. Hizmet içi eğitim programları düzenlenirken öğretmenlerin görüşleri alınabilir. 3. Hizmet içi eğitimi sonunda başarılı olarak sertifika alanların özlük haklarında iyileştirme (Kademe ilerlemesi, hizmet puanı artırımı, yönetici olarak atama vb.) yapılabilir. 4. Hizmet içi eğitim programlarına katılacaklara, programın içeriğine (amaçlar, konular, etkinlikler vb.) ilişkin bilgiler verilebilir. Anahtar Sözcükler Hizmet içi Eğitim, İsteme, istek, etkililik,
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT GÜNEŞ, Murat. The reasons for the primary school teachers' being willing or unwilling to participate in inservice training programmes, M.A, Ankara, 2006 The purpose of this research is to determine the reasons for the primary school teachers' being willing or unwilling to participate in inservice training programmes and the views of the teachers participating in inservice training programmes on the effectiveness of these training programmes. The population of this research comprises 2107 teachers teaching at 88 official primary schools in Mamak, the district of Ankara, in the school year of 2004-2005. 360 teachers representing this population are taken as sample. A questionaire conducted by the researcher is used to gather data. In data analysis, frequency, arithmetic average, percentage, F test and T test were used. The findings of the research can be summarised in this way : 1. Results showed that proffessional progress are the most effective and personal reasons are medium-level effective causes that affect willingness of the teachers to participate in inservice training programmes. 2. Results showed that the reasons concerning the preparation and application of these programmes, personal reasons and institutional reasons are effective on a medium-level that affect unwillingness of the teachers to participate in inservice training programmes, 3. The teachers participating in inservice training programmes point out that they have made use of these programmes on a medium-level. That means, the teachers have the opinion that these programmes do not exactly meet their expectations.vıı 4. While the opinions of the teachers about the effectiveness of the inservice training programmes do not vary in the variable of branch, they vary in the variables of gender and seniority. Female teachers have stated that they have made less use than the male teachers in the programmes that they have attended. According to the varient of rank, teachers, with 0-5 years of experience as compared to the teachers with 6-10 years, 11-15 years, 16 years and over, have said that in-service programmes are less useful. The suggestions to make inservice training more effective and useful are as the following: 1. As the teachers want to take part in the in-service seminars to improve their profficiency most and to do this, in-service training should consist of professional programmes. 2. Teachers should be consulted to about organization of the inservice training. 3. The self rights of those who have successfully completed the inservice training and deserved the service ticket should be improved. (Degree progress, service point rise, assignment as a director) 4. The teachers who are to take part in inservice programme should be informed about the content of the programme. (Targets, subject, activities,.... etc.) Key Words inservice training, willing, wish, effectiveness