Almanya ve Türkiye'de sosyal demokrasi
- Tez No: 159040
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
242 ÖZET Sosyal demokrasi, Marksist anlayışa uygun bir şekilde, ihtilalci bir eylemcilik içinde özgürlükle adaleti kaynaştırmak ve böylelikle adil bir toplum yaratmak hedefiyle yola çıkmıştır. Zamanla, bir değişim geçirmiş, hedeflerine demokratik yollarla ulaşmayı kabul etmiştir. Sosyal demokrasi bir yandan katılımcı bir yönetimi diğer yandan devletçi bir yaklaşımı içinde barındırmaktadır. Keynesyen ekonomi politikaları 80'li yıllara kadar sosyal demokrasinin adalet sorununa sunduğu başlıca çözüm önerisi olmuştur. Küreselleşme dalgasının getirdiği siyasî, ekonomik ve kültürel değişimlerle ulus devlet odaklı sosyal demokrasi anlayışı etkinliğini yitirmiş ve devletin hareket alanının azaltılması gerektiği düşüncesi yaygınlık kazanmıştır. Sosyal demokratin partiler geçimişte kullandıkları sosyal devlet politikaları işlevsizleşmiş veya sürdürülemez hale gelmiş ve sosyal demokratlar bir kimlik ve felsefe bunalımı yaşamaya başlamışlardır. Her ne kadar sosyal demokrat siyasetin politikaları başarısızlığa uğramış ise de, sosyal demokrat çevreler, bu başarısızlığın aslında ulusal boyutta bir başarısızlık olduğu söylemekte ve uluslararası boyutta oluşturulabilecek bir yeni sosyal demokrat anlayışının başarıyı da beraberinde getireceğini iddia etmektedir. Bu anlamda, küreselleşme sürecinde sosyal demokrasinin hiçbir şekilde önemini yitirmediği, aksine artırdığı iddia edilmektedir. Alman sosyal demokrasisinin araştırılması, özellikle evrensel sosyal demokrasinin yaşadığı değişimi anlama açısından önem arz etmektedir. Araştırmanın diğer konusu olan Türk sosyal demokrasisi ise, evrensel sosyal demokrasiye yakın durma iddiasına rağmen, aslında ondan büyük oranda farklılık arz etmektedir. Bu yüzden Türk sosyal demokrasisinin eksiklikleri, geleneksel sosyal demokrasiden farklılıkları ve mevcut haliyle evrensel sosyal demokrasiyi yakalayabilme şansı bu araştırmanın üçüncü bölümünün konusunu teşkil etmiştir.
Özet (Çeviri)
243 ABSTRACT Social democracy started with the Marxist ideas which included to make a revolution to reach to freedom and equality. In following years it had undergone a transformation. With time social democracy came to accept that it was possible to achieve its aims through democratic ways. Thus the Keynesian economic policies had been adopted as the main recipe for the justice problems till early 1980s. In the process in which the globalisation wave caused political, social and economic change, social democratic understanding focused on national state, loosed pover and the believe that the state should loose pover has spread. In this process social democratic parties lost their ability to use social state policies and began to live in a political and identical cirisis. Today even if the policies of the social democracy lost their efficiency, some social democrats say that this problem exists only at the national level, but not at international level. If a new social democrat policy in the international level is constructed social democracy can be successful! again. For this reason it is claimed that the globalisation process did not cause social democracy to loose its importance, but on the contrary, the importance of the social democracy has increased. So, it is important to study the German social democracy to understand the transformation of the universal social democray. The Turkisch social democray, another subject of the resaerch, is different from the universal social democracy in several respects. For this reason another aspect of this research is the deficiencies of the Turkish social democracy, its differences from the traditonal, universal social democracy and the possibilities it has to catch universal social democracy.