Cumhuriyetten günümüze ortaöğretim coğrafya dersi öğretim programındaki değişmelerin karşılaştırılması olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of the changes in the education program for secondary education geography lesson from the foundation of Turkish republic to present
- Tez No: 159051
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERVET KARABAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Günümüzde bilgi birikiminin her geçen gün artması karşısında, yeni bilgilerin genç nesillere planlı bir şekilde aktarmanın yolu, temelde dinamik biryapıya sahip olan eğitim programları vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Programlar eğitim öğretim yapılacak konuları gösteren bir klavuzdur. Günümüze kadar okullarımızda okutulan coğrafya derslerinin programları genellikle basit bir taslak niteliğindedir. Okutulacak konuların başlıklarını ve alt başlıklarını verir. Özellikle orta öğretimde okutulan coğrafya dersleriyle ilgili önemli bir sorunda halen taslak programa bağlı kalınmasıdır.“Niçin coğrafya öğretimi yapılır? Dersin genel ve özel amaçları nelerdir? Hangi araç gereçler kullanılmalıdır? Öğretim yöntemleri nelerdir?”gibi soruların cevaplarını kapsayan ayrıntılı programlar öğretim açısından ihtiyaç duyulan programlardır. Eğitimde niteliğin artırılması sadece öğretmenle sınırlı değildir. Öğretmen kadar, uygulanan programın niteliği de önemlidir. Eğitim faaliyetleri süreci içerisinde öğretmenin, uygulanan yöntem ve teknikler ile programın niteliği; verimliliğin artırılma sı, hedef ve amaçlara ulaşmasında önemlidir. Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında bütün faaliyetler önceden belirlenen bir program dahilinde yürütülür. Eğitim ve öğretim faaliyetleri çerçevesinde kişiye hangi davranışların ne şekilde kazandırılacağı eğitim programında yer alır. Programlar yeni gelişmelere açık oldukça, eksiklikler giderildikçe, ihtiyaçlar karşısında eğitim programları geliştirilerek eğitimde verimlilik artırılabilir.İİİ Bu araştırmada, Cumhuriyetten günümüze kadar uygulanan coğrafya öğretim programlarının uğradığı değişiklikler ele alınmış; 1942, 1957, 1971, 1973, 1982, 1983, 1992 ve 1993 coğrafya programları genel amaç, hedefler, amaçların davranış lara dönüştürülmesi ve süreç bakımından taslak düzeyde karşılaştırılmış ve çok faz la ayrıntıya girmeden eğitim, öğretim, öğrenme, eğitim programı, öğretim programı, programın değerlendirilmesi ve programın geliştirilmesi konuları üzerinde durulmuş tur. Eğitim programlan, yalnızca okulda düzenli çalışmayı değil, aynı zamanda toplumda da yaşama ve öğrenme koşullarını geliştirmeyi amaç edinir. Çağdaş, nitelikli, başarı grafiği sürekli yükselen bir eğitim, çok iyi yetişmiş öğretmenler ve çok iyi hazırlanmış bir programla gerçekleştirmek mümkündür. Çalışmada çağdaş coğrafya öğretimine yönelik değerlendirmeler yapılarak yeni program çalışmalarına yardımcı olmak için önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, even though there is an increase in knowledge accumulation, the way to transfer tha knowledge to the youth through the mative language in a scheduled way is mainly curricula which have gt dynamic structure. Curricula are guides which show tha subjects of education and its subtitles. Curriculum of Geography Lecture which is implemented in our schools to present day is a shallow draft. It gives the litles and subtitles of the subjects which will be taught. To be devoted to this draft curriculum of Geography Lecture of secondary education makes one of the big problems. The detailed curricula which contains replies of the questions of the lecture? What kind of materials should be used? What are the means of education?" are the curricula which we require. The incerase efforts of quality in education are not limited with teachers. The sepcialties of the curriculum which is applied are as important as the teacher. The tea cher sticks to the curriculum which is applied. The specialties of the methods and the techniques which are apllied by the teacher uring education process and the special ties of the curriculum are very important with regard to increase the productivity and to achieve the objektives. In formal and informal education institutions all activities are performed through an agreed curriculum. In the framework of these education an trai ning activites, the way to teach the students how to act exist in the educational curri culum. As long as the curricula are open to new improvements and as long as the defi ciencies are eliminated, by developing the education curricula which are epplied in the education today, the productivity in the education can be increased.In this study the geography lecture curricula which have been applied from the establihment of Turkish Republic until the present day; The geography lecture curricula whch were applied in the years of 1942, 1957, 1971, 1973, 1982, 1983, 1992 and 1993 have been compared on draft level with regard to main goals, obje- ectives, transformation of objectives to behaviors and process and the issues of trai ning, education, learning, educational curriculum, training curriculum, evaluation of the curriculum and imporvement of the curriculum have been evaluated without giving too much detail. Educational curricula intend to provide students with the knowledge of not only regular studies at the school but also the improvement occupations of living and learinng in the public. It is possible to have a civilzed, quality, gradually bettering edu cation only with highly educated teachers and a well prepared curriculum. In this study, by showing some evaluations on modern geography education, some sug gestions have been made in order to assist future curriculum studies.