Ortaöğretim kurumlarının öğrenen örğüt kavramı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the secondary education through the conceptual vison of learning organization
  1. Tez No: 159050
  2. Yazar: AYŞE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
11. Bu araştırmada; Ankara iline bağlı Yenimahalle, Çankaya ve Mamak İlçelerinde bulunan Ankara Atatürk Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Ankara Fen Lisesi ve Mamak Anadolu Lisesi öğrenen örgüt standartları açısından incelenmiş; bu okullarda görev yapan 154 öğretmen ve 16 yöneticinin öğrenen örgüt kültürü için gerekli nitelikleri taşıyıp taşımadıkları ortaya konulmuştur. Araştırmada hedeflenen verilere ulaşmak için Likert tipi anket uygulanmış; verilerin istatiksel analizinde t testi ve tek faktörlü varyans analizi ( Scheffe testi) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi her iki teknikte de.05 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır: 1. Öğretmenlerin; kişisel gelişim, kendini yenileme, takım halinde çalışma durumlarına kısmen katılarak öğrenen örgütün gerekli kıldığı bireysel özelliklere sahip olmadıkları görülmüştür. 2. Yöneticilerin; bireysel gelişim, kendini yenileme, daha iyi olanı yapma, çalışanların görüşünü alma, değişime açık olma, takım halinde öğrenme gibi niteliklere genellikle“kanlıyorum”şeklinde görüş belirterek, öğretmenlere nazaran öğrenen örgüt için gerekli olan bireysel özelliklere daha fazla sahip oldukları görülmüştür. 3. Öğretmen ve yöneticilerin görüşleri arasında; bireylerin kişisel gelişimi, kurumun öğrenme ortamım destekleyecek yapıya sahip olup olmadığı, yöneticilerin tutumu konusunda yöneticiler lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. 4. Öğretmen ve yöneticilerin; öğrenen okul ortamı ve yöneticilerin tutumuna ilişkin görüşlerinin cinsiyete göre erkekler lehine farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.İİİ 5. öğretmen ve yöneticilerin öğrenim durumlarına göre; kurumun çalışanım motive etmesi, yönetici tutumu, öğretmenlerin risk ve sorumluluk almalarına ilişkin görüşleri arasında lisans eğitimi alanlar lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. 6. Öğretmen ve yöneticilerin kıdemlerine göre; kurumun personelini geliştirme, destekleme, ortam oluşturma, yönetici tutumu, yönetici ve öğretmen işbirliği ile ilgili görüşleri arasında anlamlı fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this Research hereby, Ankara Atatürk Anatolian High School, Gazi Anatolian High School, Ankara Science High School and Mamak Anatolian High School located in Yenimahalle, Çankaya and Mamak districts, were examined in terms of learning organizational standards; which revealed whether 154 teachers and 16 school administrators working in these schools have qualifications required for learning organization culture. Likert type questionnaire has been applied under this Research for the achievement of targeted data; T-test and one factor varience analysis (Scheffe test) have been used in statistical analysis. Significance level has been taken as.05 in both techniques. Findings obtained from this Research hereby are as follows: 1. Teachers are partially participating within individual development, self-renewal, and team working situations and do not have individual characteristics required by the learning organization. 2. School Administrators have generally“agreed”in such qualifications as individual development, self-renewal, ability to do tilings better, receiving the comments of the employees, open to innovations and learning as a team; and do have the qualifications required for learning organization much more than teachers. 3. A meaningful difference has been observed in favor of school adniinistrators in terms of individual development, structural capacity of the schools to support learning atmosphere and the attitudes of the administrators. 4. A difference has been observed in favor of male with regard to comments of teachers and administrators on learning school environment and attitudes of administrators by gender.5. A meaningful difference has been observed in favor of those with graduate level, with regard to the comments of teachers and administrators, on the attitudes of administrators, risk and responsibility taking levels of teachers by their educational levels. 6. A meaningful difference has been observed in favor of those with graduate level, with regard to the comments of teachers and administrators on the development and support of staff in these institutions, attitudes of administrators and cooperation between administrators and teachers.