İpek kurdele işlemelerine ilişkin hazırlanan öğretim programının etkililiği
The effectiveness of the instruction programme prepared for the silk ribbon embroidery
- Tez No: 159052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURSEL BAYKASOĞLU, YRD. DOÇ. DR. GÜZİN SÜBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Bu araştırmada ipek kurdele işleme tekniklerine ilişkin öğretim programı hazırlanarak, etkililiği saptanmıştır. Araştırma üç aşamalı gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada araştırmacı tarafından ipek kurdele işlemeleri ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Tarama sonucunda; ipek kurdele işlemelerinin gelişimi, kullanılan araç - gereçler, desen özelliği, işleme tekniklerinin simgeleri ve işleme teknikleri saptanarak analizleri yapılmıştır. İkinci aşamada öğretim programının hedef ve hedef davranışları belirlendikten sonra ünite düzenleme çizelgesi hazırlanarak, öğretim programı oluşturulmuştur. Bilgi ve işlem yaprakları doğrultusunda ölçme araçları geliştirilmiştir. Bilişsel alan davranışlarını ölçmek amacıyla hazırlanan ölçme aracının geçerliğini belirlemek için uzman görüşü alınmış, daha sonra 15 kursiyere uygulanarak testi yanlama yöntemiyle güvenirlik çalışması yapılmıştır. Spearman Brown yöntemi ile yapılan istatistiksel analiz sonucunda elde edilen güvenirlik katsayısı r = 0,653 olarak bulunmuştur. Araştırmacı tarafından süreç değerlendirme ölçeği ve ürün değerlendirme ölçekleri geliştirilerek geçerliklerini belirlemek için, uzman görüşüne başvurulmuştur. Araştırmanın üçüncü aşamasında hazırlanan öğretim programının etkililiğini belirlemek amacıyla uygulanmasına geçilmiştir. Bilgi testi ve akademik benlik kavramı ölçeği; öğretim programı başında ve program sonunda ön test - son test olarak uygulanmıştır. Süreç değerlendirme ve ürün değerlendirme ölçekleri, öğretim programı süresince araştırmacıyla birlikte iki öğretmen tarafından gözlem yapılarak değerlendirilmiştir. Süreç değerlendirme ölçeği ve ürün değerlendirme ölçeklerinden elde edilen verilerin aritmetik ortalamaları alınmıştır. Araştırma evrenini ve örneklemini Kalaba Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi Pratik Kız Sanat Okulu ipek kurdele işlemeleri öğretim programına kayıt yaptıran 15 kursiyer oluşturmuştur.Araştırma sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesi amacıyla“Bilgi testi ön - son test puanlan”ile“Akademik benlik kavramı ölçeği ön - son test puanları”arasında anlamlı bir farkın olup olmadığı“t”testi yapılarak belirlenmiştir. Kursiyerlerin bilgi testi son test puanları, akademik benlik kavramı ölçeği son test puanları, süreç değerlendirme ölçeği son test puanları ile ürün değerlendirme ölçekleri puanları“Aşamalı regresyon (stepwise) tekniği”ile analiz edilmiştir. Kursiyerlerin devinişsel davranış puanlarında, programdaki amaçlar ölçüt alındığında; % 90 ve üstü puanlar tam öğrenme düzeyi, % 70 ve üstü puanlar yeterli öğrenme düzeyi, % 45 ve üstü puanlar ise geçerli öğrenme düzeyi olarak kabul edilmiştir. Kursiyerlerin öğretim programı sonunda elde ettikleri becerilerin yaşamda kullanılmasına ilişkin görüşleri görüşmeler yapılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; Kursiyerlerin bilgi testi ön test puanları ile bilgi testi son test puanları arasında bilgi testi son test puanları lehine anlamlı bir fark vardır. Kursiyerlerin akademik benlik kavramı ölçeği ön test puanları ile akademik benlik kavramı son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark vardır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan ürün puanlarını, bağımsız değişkenlerden devinişsel alana ilişkin süreç değerlendirme puanları anlamlı olarak yordamış, diğer değişkenler akademik benlik kavramı ölçeği ve bilgi testinden elde edilen puanlar anlamlı yordamamıştır. Devinişsel alan süreç değerlendirme ölçeği puanlarına göre, kursiyerlerin % 67' si Tam öğrenme düzeyine, % 33 'ü Yeterli öğrenme düzeyine ulaşmıştır.III Kursiyerlerin kurs sonunda elde ettikleri becerilerin yaşamda kullanılmasına ilişkin en sık tekrar edilen görüşleri“İpek kurdele işlemelerine ilişkin öğretim programının sonunda üretime yönelik çalışmalar yaparak, ekonomik gelir elde edilmesi”olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSRACT In this investigation, by preparing the instruction programme concerning silk ribbon embroidery technics, the effectiveness of it was determined The investigation was made in three stages. In the first stage, literature scanning about silk ribbon embroidery tecchnics was made by the investigator. As a result of this scanning working, the development of silk ribbon embroidery, the tools which were used, the pecularity of design, the symbols of embroidery technics and embroidery technics were determined and their analysis were made. In the second stage, after determining the object and objective attitudes of instruction programme, the instruction programme was formed by preparing of unity arrangement chart. In direction to knowledge and process layers, measurement tools were developed. In order to determine the validity of measurement tool which was prepared for measuring intellectual area attitudes, an expert's opinion was consulted, and then, after being applied to fifteen pupils, a validity study was made with the method of“completing the half of the test”. According to the statistical analysis performed in accordance with the Spearman Brown method, the Reliability Coefficient is calculated as r. 0,653. A process evaluating measure and product evaluating measure were developed by investigator, and an expert's opinşon was conducted in order to determine their validity. The third stage of investigation was practising the prepared instruction programme. Knowledge test and the measure of acedemic conceit consept were practised as pre and final tests at the beginnig and at the end of the programme. Process evaluating and product evaluating measures were evaluated by two teachers with the investigator by means of observation. Aritmetic average of data which were resulted from process evaluating measure were taken.The cosmos and prototype of investigation was composed of fifteen pupils who had made registration to instruction programme of silk ribbon embroidery in Kalaba Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi. By the aim of analyzing the data resulted from the investigation, whether there is a meaningful difference between“the pre and final test points of knowledge test and pre and final test points of academic conceit concept measure”wasdetermined by means of applying“f'test. The final test points of knowledge test, final test points of process evaluating measure and the points of product evaluating measure were analysed with ”stepwise technic". The points of pupils' motional behavior, when the measure was the objectives in the programme, the points % 90 and above were accepted as complete learning level, % 70 and above were accepted as sufficient learning level, % 45 and above were accepted as valid learning level. The opinions of the pupils concerning the using of the skills they obtained at the end of the instruction programme were received by means of making negotiations. According to the findings obtained from the investigation; There is a meaningful difference in favor of the final test points of knowledge test between pupils' pre test points of knowledge test and final test points of knowledge test. There is a meaningful difference in favor of the final test between the pupils' pre test points of academic conceit concept measure and the final test points of academic conceit concept measure.VI The dependent variables of the research, product points, are supported by the period evaluation points related with the varrying locations with a meaningful way; while the remaining variables, academic self-concept scale the points retrieved from the information test are not supported. According to the process evaluating measure points, % 67 of the pupils reached the complete learning level, % 33 of them reached the sufficient learning level. The view on the usage of the skills on the real life that they had at the end of the course was the economical contribution genarally.