Buket Uzuner'in hikayelerinde yapı ve tema
- Tez No: 159062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
I ÖZET Bu çalışmada Buket Uzuner'in hikâyelerindeki yapı ve tema unsurları incelenmiştir. Buket Uzuner, hikâyelerinin vak'a kuruluşları yönüyle klasik vak'a (Maupassant) hikâyeciliğine bağlıdır. Çalışmanın giriş bölümünde 1980 sonrası hikâyeciliğimize bir perspektiften bakma gayreti içerisine girdik. Hikâyeciliğimizin gelişiminin de değerlendirmeye alındığı bu bölümde işlenen konular ve işlenme tarzları noktasında değinmeye çalıştığımız neticeler, bize Buket Uzuner'in çağdaşları yanındaki yerini de tespitte yardımcı oldu. Çalışmamızın birinci bölümünde yazarın incelemeye çalıştığımız beş hikâye kitabı;“Benim Adım Mayıs”,“Ayın En Çıplak Günü”,“Güneş Yiyen Çingene”,“Şairler Şehri”,“Karayel Hüznü”içerisinde yer alan bütün hikâyelerin olay örgüsü tek tek ele alınmıştır. Bu kısımda kronolojik bir sıra takip edilmiştir. Hikâyelerde olay örgüsü, hikâyelerin vak'a kuruluşları, olaylar zincilerinin yapılan göz önüne alınarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise Buket Uzuner'e ait hikâyeler şahıs kadroları bakımından mercek altına alınmıştır. Hikayelerdeki kişiler, sosyal durumları bakımından bir grupta; tipleri bakımından başka bir grupta incelenerek kişi yaratmada yazarın teknikleri ve kişilerin vak'ada üstlendikleri işlevlerle gerçek hayata göre konumlan değerlendirilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde yazann hikâyeleri zaman ve mekan bakımından ayn ayn ele alınmaya çalışılmıştır. Hikâyelerde mekan, mekanın tematik yapıdaki rolü, kişi yaratmadaki fonksiyonelliği gibi bakımlardan yapıt esas alınmak suretiyle ortaya konmuştur. Son inceleme konusu olan zaman konusunda da vak'a zamanlannın boyutlan ve yapıdaki işlevleri incelenmiştir. Beşinci bölüm ise, Buket Uzuner'in hikâyelerindeki tema unsurlan; yazann anlatım tutumu, sosyal ve ferdi bakış açılan ve hikâye kişilerinin tematik yapıdaki ağrrlıklan dikkate alınarak detaylı bir biçimde incelenmiştir. Bu bölümün bir diğer başlığı da“Buket Uzuner'in Hikâyelerinin Dili ve Anlatımı”dır. Sonuç bölümünde de, yapmış olduğumuz çalışma, genel hatlanyla değerlendirmeye çalışılarak çalışma nihayeÜendMlrniştir.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY In this study, the components of structure and theme of Buket Uzuner's stories are examined. Buket Uzuner's stories are the classic occurrence (Maupassant) of story writing bounded with event construction. At the beginning of the study, we tried to explain about our stories and our story writer after 1980. After giving information about the writers of this generation editionsand contents of stories end of this part, the conduct of tracingin examining“theme”and“construction”is considered and the general special features about themes, event formation, persons, site and time in Buket Uzuner's stories is determined. Further, the writers visual angle and technical conduct is taken in to consideration. At the beginning of the first part, Buket Uzuner's five story book;“My Name is May(1986)”,“The Most Naked Day of The Month (1988)”, 'The Sun Eating Gypsy (1989)“, ”The Sorrow of The Northwest Wind (1993)“, ”The City of Poets (1994)“ one by one according to theme and construction is explained. At this time we used chronolojical turn. And then, when we explain the ”Event Formation in Buket Uzuner's Stories“, the occurence structure of the stories are examined separately; ”Persons in Buket Uzuner's Stories“ is examined under one group according to their social status and in view of their types in an another group and in this aspect the tecnique of the writer in creation person is examined and the evalaution is determinedin persons gained functions towards the real life. ”The Site in Buket Uzuner's Stories“ thematic role of the site, the function in creation person in the written works is placed before, with taking it in hand as a main fact. The last examination those at the text is ”Time“ and is the last of the section. ît is examined the dimension of time events and their functions at the structure is examined. Under the third section, ”The Theme in Buket Uzuner's Stories"examined and writers ways of describing, conduct, social and personel visual angle and seriusness in thematic construction of storied persons, is taken in consideration and examined in an detailed way. So, story and its formation plans which is explained theorically, at the first part; combain with Buket Uzuner's stories at the second section; and than, at this section; first part and and second part is mixed each other. So, formation and theme of Buket Uzuner's stories is tried to explain. İn the last section the work is evaluated in general.