12 Eylül 1980 Askeri Darbesi sonuçlarının romanlar aracılığı ile analizi
The analysis of the results of 12 september 1980 Military Coup by means of novels
- Tez No: 159061
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye tarihinde askeri darbeler toplumsal yapının değişmesini etkileyen önemli faktörlerden biri olagelmiştir. Bu anlamda 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi de Türkiye'nin 1980 sonrasında toplumsal yapısının büyük ölçüde değişmesinde etkili olmuştur. Meydana gelen toplumsal değişmeyi izlemede romanlar önemli birer kaynak niteliğinde olduğundan araştırma romanlar üzerinden yapılmıştır. Bu tez çalışmasında, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra yazılan beş yazarın siyasi ve toplumsal değişimi yansıtan birer romanı ele alınarak, toplumsal değişimin romanlarda sunumu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, 1980 öncesinden itibaren illegal faaliyet gösteren siyasi örgütlerden yola çıkılarak romanlarda, toplumun örgütsel faaliyetlere katılımı, örgütlere bakış açısı, örgütlerin çalışmaları, örgüt üyelerinin kendilerine, karşı gruplara ve topluma bakış açıları, işkence, Askeri Darbe'nin ele alınışı ve örgütler üzerindeki etkileri ile siyasi örgütlerin geldikleri sonucun yansıtılması üzerinde durulmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, incelenen romanlarda, romanların 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin toplumsal sonuçlarını yansıtır nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The military coups have been important factors effecting the societal structure changes. As so, the 12 September 1980 Military Coup has a great effect in the 1980s Turkey's societal structure. Because stories are important sources in seeing the societal change the studies have been done on stories. In this thesis study, the societal changes were evaluated by one of the novels of five authors' which reflect political and societal changes of the society written after 12 September 1980 Military Coup. In this evaluation, by starting with the illegal political organization's servicing before 1980, according to the novels, the attending of the society to the organizational activities, the point of view to the organizations, the operation of the organizations, the view of point of the organization members to themselves, counter-groups and society, torture, how the Military Coup was undertaken and the effect on the organizations and the results they gained have been tried to be reflected. As a result of the evaluation, in the studied novels, it has been seen that the novels are in the quality of reflecting the societal results of the 12 September 1980 Military Coup.