Türk halk inançlarından dilimize geçen deyimler
  1. Tez No: 159079
  2. Yazar: YILMAZ YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
314 ÖZET Bu çalışma, Türk halk inançları ve bu inançlar etkisinde oluşan deyimler ile ilgilidir. Deyimler sözlükleri ve deyimler ile ilgili kitaplar taranarak, bu deyimlerden halk inançları ile ilgili olduğu düşünülenler seçilmiştir. Bu seçilen deyimler, Türk dünyasında yaşayan halk inançları ile birleştirilerek yorumlanmıştır. Bu çalışmada, deyim ve halk inancı tanımı üzerinde durulmuştur. Bu konuda otorite sayılabilecek kişilerin, halk inancı ve deyim ile ilgili görüşlerine de yer verilmiştir. Deyimlerin açıklaması yapılırken, bu deyimler ile ilgili olan ve kaynak kitaplarda yer alan inanç içerikli fıkra ve hikayelere de yer verilmiştir. Bu hikayeler zaman zaman Türk dünyasında yaşayan inançlar ile desteklenerek açıklanmıştır. Deyimlerin oluşumunda İslam dininin ve tasavvuf kültürünün önemli bir yeri olduğu görülmüştür. Bilhassa; Kuran'daki ayetlerin, kıssaların önemli bir yeri olduğu görülmektedir. Tasavvuf ekollerinden Bektaşilik, Mevlevilik ve Rufailik gibi tarikatların deyimlerin oluşmasında önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu çalışma genel olarak halk inançları etkisinde oluşan deyimler üzerinde dururken, bunun yanında dolaylı olarak Türk dünyasında inançların da mukayesesini yapmaya çalışmıştır. Deyimlerin hangilerinin hangi Türk boyunda nasıl yaşadığı da ulaşılmak istenen bir amaç olmuştur. Bu saydığımız amaçlara da kaynaklar ölçüsünde ulaşılabilen bilgiler ile varılmaya çalışılmıştır. Genel olarak bu çalışma Türk halk inançları etkisinde oluşan deyimleri ve bunların hikayelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
315 SUMMARY This study is about the Turkish folk beliefs and the phrases constructed by the effect of these beliefs. With a wide review of phrase dictionaries and the books about phrases, the phrases which are thought to be related with folk beliefs were selected. These selected phrases are critizied by the unification with the folk beliefs present in Turkish Life. In this study, the definitions of the phrases and folk beliefs are mentioned. The opinions of some experts called to be as authorities were also included. While the explanations of phrases were being made, jogs and stories from the reference books and about the phrases were also included. These stories are sometimes explained with the maintainance of the beliefs present in the Turkish Life. It is seen that there was an important place of religion of Islam and culture of mystism (tasavvuf) on the consturction of the phrases. Especially words (ayet) and stories (kıssa) of Kur'an has got an important place. It is claimed that the ekols (tarikat) of Bektashi, Mevlevi and Rufai in mystism (tasavvuf) have got main parts in constuction of these phrases. This study has generally mentioned the phrases constructed with the effect of folk beliefs, in addition to that, it tried to make comparisons with the folk beliefs in Turkish Life. It is aimed to reach that which phrases in which Turkish klans (boy) are present how? These aims are tried to be reached by the information gathered from the resources. In general this study includes the phrases constructed with the effect of Turkish folk beliefs and their stories.