Türkiye'de KOBİ'lerin ihracatı, karşılaşılan sorunlar ve öneriler
- Tez No: 159078
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
143 ÖZET Türkiye'de mevcut işletmelerin büyük çoğunluğunu küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. Büyük ölçekli firmalara göre daha dinamik ve esnek bir yapıya sahip olan KOBİ'ler bu özellikleriyle istihdam yaratma potansiyeli en yüksek ticari kuruluşlardır. KOBİ'ler yapıları gereği bazı avantajlara sahip olsalar da gerek kendi bünyelerinden, gerekse çevresel faktörlerden kaynaklanan bir takım sorunlar yaşamaktadırlar. Bu genel nitelikli sorunlar, uluslararası piyasalarda rekabet etmek durumunda olan KOBİ'ler için daha da ağırlaşmaktadır. İhracat faaliyeti, sağlıklı bir organizasyon gerektirmektedir. Oysa KOBİ'lerde çağdaş yönetim teknikleri uygulanmamakta ve uzman personel istihdam edilememektedir. İhracatı kendi donanımı ile organize etmeye çalışan KOBİ yöneticisi bu süreçte ciddi darboğazlarla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek kalite ve fiyatta üretim yapabilmek piyasada varolabilmenin ön şartıdır. Bu çalışmada Türkiye'deki KOBİ'lerin ihracat sürecinde yaşadıkları yönetim, finansman, pazarlama, üretim.mevzuat sorunlarının yanı sıra, ülkenin makroekonomik durumundan, ülkedeki altyapı sorunlarından, KOBİ'ler arasında ve bu işletmelerle ilgili kurumlar arasındaki kopukluklardan kaynaklanan sorunları incelenmiştir. Çalışma sonunda KOBİ'lerin ihracat potansiyellerinin artırılabilmesi için bu işletmelerin yeniliklere açık olması, KOBİ yöneticilerinin, çağdaş yönetim teknikleri, yabancı dil.uluslararası pazarlama gibi konularda kendilerini geliştirmeleri ve işletme içinde kurumsallaşmanın gerçekleştirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca KOBİ'lere danışmanlık yapabilecek kuruluşların bir çatı altında toplanması, devlet yardım ve teşviklerinin daha işlevsel ve kolay ulaşılabilir hale getirilmesi KOBİ'lerin üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, ihracatta aynı işkolundaki kuruluşların işbirliğine giderek ortak stratejiler belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
144 ABSTRACT In Turkey most of the enterprises are small and medium sized enterprises (SMEs). Among different commercial enterprises, SMEs, being more dynamic and flexible compared to bigger enterprises, have the greatest potential for creating employment opportunities. Even though SMEs have some advantages due to their structures, they face some problems that take roots both from their structures and from environmental factors. These general problems are increasing in international markets. Exporting regime needs a healthy organization. But in SMEs contemporary administration techniques can't be used and specialist personnel can't be employed. SMEs administrators, who try to organize exports with their knowledge face serious problems in this process. Furthermore to compete in this international market cheap and highly qualified products are inevitable. In this project beside the administration, finance, marketing, production problems of the SMEs during export process, the macroeconomic position of the country, the lack of communication between these enterprises is investigated. Finally it has come out that the SMEs administrations have to improve themselves about contemporary techniques, foreign languages, international marketing, and to institutionalize the SMEs to increase the export potential. Furthermore to gather the counselor foundations in a structure, to become functional of the encouragement of the government, to develop the production technology of the SMEs, cooperation of the SMEs which have the similar industry branch is necessary.