Kuzey Irak'ta muhtemel oluşumlar, Türkiye'ye etkileri ve Türkiye'nin alması gereken önlemler
- Tez No: 159080
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Ortadoğu bölgesi, üç kıtanın birleşiminden kaynaklanan jeostratejik öneminin yanı sıra, dünyadaki mevcut petrol rezervlerinin üçte ikisini bulundurması sebebiyle de büyük bir ekonomik öneme haizdir. Türklerin Kuzey Irak'a olan ilgisi Selçuklulara kadar uzanmaktadır. Dokuz yüzyıl Türk hakimiyetinde kalan Irak, Birinci Dünya Savaşı neticesinde, özellikle İngilizlerin türlü gayretleri ve oyunları neticesinde elden çıkmış. Sevr Anlaşması ile birlikte bir Kürt devletinin kurulmasının önü açılmış, fakat bunda başarılı olunamamıştır. Ancak o tarihlerde ingiltere'nin ortaya attığı Kürt politikası, batılı devletlerin tamamı tarafından benimsenmiş ve günümüzde hâlen geçerliliğini korumaktadır. Kürtler ve Batılı Devletler Kuzey Irak'ta bir Kürt Devleti hedeflerine ulaşabilmek masadıyla; politikalarını belirlemiş ve bunun sonucu olarak da Huzur operasyonu düzenlenmiş, bölgeye Çekiç Güç akabinde Keşif Güç, Barış İzleme Gücü konuşlandırılmış, Duplin, Ankara ve Washington süreçleri olarak adlandırılan görüşmeler düzenlenmiştir. Körfez Savaşı sonrası meydana getirilen 36ncı paralel kuzeyindeki“Güvenli Bölge ”de otorite boşluğundan faydalanarak seçim yapmışlar ve parlemento kurmuşlardır. Irak'ta yaklaşık 2.5-3 milyon Türkmen yaşamaktadır. Irak Devletinin en sadık toplumu olan Türkmenler yıllarca hem Irak Yönetiminin hem de Kürt grupların baskı şiddet ve asimilasyon politikalarına maruz kalmıştır. Irak Türkmenlerinin üçte ikisi; Körfez Savaşı sonrası 36ncı paralel olarak bilinen, ancak aslında sanki bir Kürt Devletinin sınırlarını çizercesine tespit edilmiş bulunan hattın güneyinde bırakılarak, Saddam Yönetimine adeta teslim edilmişlerdir. Günümüzde Türkmenlerin ekonomik sosyal ve siyasal pek çok sorunları vardır ve Türkiye'nin desteğini beklemektedirler. 11 Eylül saldırılarını müteakip Afganistan'da Taliban yönetimini bozguna uğratan ABD, hali hazırda bölgedeki istikrarsızlığın kaynağı olarak gördüğü Saddam 201rönetiminin, kitle imha silahlan bulundurduğu ve teröre destek verdiği bahanesiyle, rak'a müdahale etmiştir. Bölge ülkeleri, her ne kadar kendi aralarında menfaat çatışmasına girseler ve menfaatleri doğrultusunda değişik Kürt gruplarını destekleseler de, hiçbir zaman jölgede bir Kürt Devleti kurulmasını istememektedirler. Türkiye, iran ve Suriye bu doğrultuda bir politika geliştirerek, Irak'ın toprak bütünlüğünü savunmaktadırlar. Başta ABD, İngiltere ve Rusya olmak üzere batılı güçler ise, her ne kadar Irak'ın toprak bütünlüğünden yana gibi görünseler de, mevcut uygulamaları tam aksine bu bölgede en azından bir Kürt Federe Devletinin kurulması yönündedir. Türkiye'nin bölgeye yönelik politikasının hedefleri;Güvenliğine yönelik tehdit artamının kaldırılması, Türkmenlerin ezilmesinin önlenerek, hak ettikleri şartlara kavuşmaları, Bir federe veya bağımsız Kürt Devletinin oluşumunun önlenerek, Irak'ın toprak bütünlüğünü esas alan, ülkedeki tüm unsurların katılabileceği demokratik bir Cumhuriyetin oluşturulmasıdır. Türkiye Ortadoğu'da bir güç merkezi olabilmek ve milli menfaatlerine zarar serebilecek her hangi bir oldu bittiye karşı gerekli önlemleri zamanında alabilmek maksadıyla, K. Irak'taki gelişmeleri yönlendirecek kararlar ile taktik ve stratejik seviyede uygulanması gerekli politikaları, zamanında ve etkin olarak belirlemeli ve bir an önce uygulamaya başlamalıdır. 202
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Middle-east region has got a jeostratejik importance that it is the intersection of three continents. Also it has the two thirds of the world oil resources. Turk's North Iraq interest dates back to Selçuklu State. Ira, which had been under rein of Turk, for nine hundred ages, was lost after the Firs World War especially due to English tricks found a Kurdish State but it, hasn't been achieved. But England's Kurdish policy is still valid nowadays. Kurds and Western States had always had a goal to found a Kurdish State, determined their policies there upon (Poisson Hammer), afterwards (Operation Watch), (Peace Monitoring Force) have been deployed to the region, negations have been arranged which onr named as Dublin, Ankara and Washington processes. They have made an election and an setup a parliament in the“Secure Region”after the Gulf War. Nearly 2,5-3 million Turcoman live in Iraq Turcoman have been exposed to violence pressure and assimilation policies both from Iraq Government and Kurdish groups for years. Two thirds of the line, which is known as 36th parallel after the Gulf War, and were surrendered to Saddam Administration. Today Turcoman have lots of problems such as; social and they seek for Turkey's support. U.S.A. has defeated Taliban after 11th September Attacks, and stepped in Iraq due to the mass eradication weapons and the support the terrorism. Although the regions states and conflict of interest and support different and Kurdish groups' day never wants a Kurdish State established in the region the unity of Iraq. 203U.S.A. England and Russia pretend defend Iraq's unity but their current policies show that they want at least a Kurdish Federate State in the region. Turkey's policies related to the region are; maintaining its own security, stopping violence against Turcoman, preventing foundation of a Kurdish State and founding a Democratic Republic in region. Turkey has to be a power center in the region and prevent threats to its own interest, decide the tactical and strategic policies and apply them efficiently as soon as possible. 204