Çocuk eğitimine bakış açısı yönünden Tercüman Çocuk ve Milliyet Çocuk dergilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Tercüman Kids and Milliyet Kids magazine are compared in the way of looking perspective at child education
- Tez No: 159140
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Tercüman Çocuk Dergisi ile Milliyet Çocuk Dergisi'nin yayımlanmış tüm sayılan incelenerek, dergilerin yayımlandığı dönemin eğitim anlayışı çerçevesinde çocuk eğitimine bakış açılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda dört temel konu başlığı belirlenmiştir.Birinci konu başlığı, derginin tanıtımının yapıldığı“genel tanıtım”, ikinci olarak“eğitim anlayışı”, üçüncü olarak“çocukluk anlayışı”ve son olarak eğitim-öğretim dışında yer verilen konuların anlatıldığı“diğer konular”dan oluşmaktadır. Bu temel konu başlıkları altında incelenen dergiler, çocuk eğitimine bakış açısı yönünden karşılaştırılmıştır. En son aşamada sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Dergilere, dönemin eğitim anlayışı ile birlikte dönemin çocuğa bakış açısı da yansımıştır.“Bugünün küçüğü yarının büyüğüdür”ilkesiyle hareket eden dergilerde, dönemin eğitim sorunları, öğretim konulan, dönemin siyasi yapısı, bilim ve teknoloji anlayışı, ulusal ve evrensel değerlere bakışı gibi konular ön planda tutulmuştur. İncelenen çocuk dergilerinde dönemin eğitim anlayışı, çocukluk anlayışı ve siyasi- kültürel-ekonomik durumunu yansıtan önemli bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work of ours, it is aimed to investigate all issues of Tercüman Kids Magazine and Milliyet Kids Magazine and to evaluate the look at the education of kids in the frame of the educational understanding of the period. In our search, four basic subject headlines is determined. First subject headline is classified as“general presentation”where the presentation of the magazine is made, second as“educational understanding”, third as“understanding of childhood”and lastly as“other subjects”where subjects other than education and instruction matters is being told. Magazines investigated unden these basic subject headlines are compared in the way of looking perspective at child education. At the last stage, results and advices has been given in place. Into the magazines, together with the educational understanding of the period, looking perspective of the period to the child has also reflected to. At the magazines acting with the principle“Today's kid is tomorrow's grown up”, matters such as educational problems of the period, instruction subjects, political structure of the period, understanding of science and technology, look at the national and universal values have been kept in the most important place. At the kids magazines investigated, important information reflecting the educational understanding, childhood understanding and political-cultural-economical situation of the period take place. n