XXI. yüzyılda insan kaynakları yönetimi ve GSM sektörü üzerine bir araştırma
Human resources management in XXI. century and application on GSM sector
  1. Tez No: 159160
  2. Yazar: SİBEL GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN OKAKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Sibel GÖK Anabilim Dalı : Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Programı : Çalışma Ekonomisi Tez Danışmanı : Doç. Dr. Neslihan OKAKIN Tez Türü ve Tarihi : Doktora - Haziran 2005 Anahtar Kelimeler : İnsan Kaynakları Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetiminin Değişimi, GSM Sektörü ÖZET XXI. YÜZYILDA İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ VE GSM SEKTÖRÜ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İnsan kaynaklan yönetimi, 1970'lerde ortaya çıkmış, 1970 ve 1990 yıllan arasında hızlı bir değişim ve gelişim süreci yaşamıştır. 2000'li yıllarda da, organizasyonların önemli bir stratejik birimi haline gelmiştir. Günümüzde insan kaynaklan işlevleri ve uygulamaları, çevresel, örgütsel ve bireysel düzeyde yaşanan, teknolojik ilerleme, küreselleşme ve rekabet gibi birtakım değişim ve gelişmelerden etkilenmekte ve bu değişimlere göre biçimlenmektedir. Bu küresel değişimlerin etkileri, birçok ülkenin insan kaynaklan uygulamalarında da görülmektedir. Bu çalışmada GSM sektörü insan kaynaklan yönetimi açısından değerlendirilmiştir. İnsan kaynaklan bilgi sistemleri, insan kaynaklan iletişim programlan, yönetim geliştirme, işgören tutundurma ve organizasyonel planlama - geliştirme uygulamaları önemi artan uygulamalar olarak ortaya çıkmıştır. İnsan kaynaklan yönetimleri uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ise, nitelikli işgücü yetersizliği, hızlı teknolojik değişimlerin getirdiği sorunlar, örgüt kültürü ve örgütsel iletişim sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda, bu sorunların giderilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuş, süreç önerisi ve bir model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Sibel GÖK Field : Labour Economics and Industrial Relations Programme : Labour Economics Supervisor : Associate Professor Neslihan O KAKIN Degree Awarded and Date : Doctorate - June 2005 Keywords : Human Resources Management, Change of Human Resources Management, GSM Sector ABSTRACT HUMAN RESOURCES MANAGEMENT IN XXI.CENTURY AND APPLICATION ON GSM SECTOR Human resources management emerging at the early 1970s experienced a rapid change and a development process between 1970 and 1990. It has became a crucial strategic department of the organisations in the 2000s. Human resources functions and practises are currently being affected by some innovations and developments such as technological evolution, globalisation and competition experiencing at the organisational and individual level and are being shaped in respect to them. The effects of these global changes can be viewed in the human resources practises of a plenty of countries. GSM sector is evaluated in this study by means of HRM. We found out that, human resources information system, human resources communication programs, management development, and retention and organizational planning-developing are getting to be the most important applications in HRM. Insufficient skilled employee, problems due to rapid technological changes, organization culture and organizational communication problems are viewed in the HR practises. In this study, we present, a process and a model suggestion for the solution of these problems.