İlköğretim 6.sınıf matematik dersinin, ondalık kesirler ünitesinin öğretiminde bilgisayar destekli öğretimin rolü
The role of teaching the fractionals in decimal unit with computer aided teaching at primary school 6th class at mathematics course
  1. Tez No: 159159
  2. Yazar: AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıflarda, kesirlerin ondalık gösterimi konusunun, bilgisayar destekli öğretim yöntemi ve geleneksel öğretim yöntemi ile işlenmesinin öğrenci başarısı üzerine etkileri incelenmiştir.Ayrıca bilgisayar destekli öğretimin öğrencilerin cinsiyet, başarı, annesinin öğrenimi ilkokul mezunu olan ve annesinin mesleği ev hanımı öğrencilerin basan durumuna etkisi de incelenmiştir. Araştırmada kontrol gruplu ön test ve son test deney yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın denekleri, 2004-2005 eğitim ve öğretim yılı, ikinci döneminde Bursa İli Osmangazi ilçesi Mithat Paşa İlköğretim Okulundan 111 öğrenci, Fertur İlköğretim Okulundan 84 öğrenci ve Yıldırım ilçesi Emine Sait Uyar İlköğretim Okulundan 60 öğrenci toplamda ise 255 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmanın amacı doğrultusunda uygulanan yöntemle matematik dersi notlarına göre deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Kişisel Bilgiler anketinde grupların denk oldukları görülmüştür. Her sınıf için uygulama yapılacak ders ünitesi ile araştırmanın süresi tespit edilmiş, sonra uygulamaya başlamadan önce işlenecek ünite ile ilgili hazırlanan 25 soruluk başarı testi gruplara ön test olarak uygulanmıştır. Gruplar üniteyi aynı öğretmenle ders planındaki ders saatlerinde işlemişlerdir. Deney grubu sınıfta derslerini Powerpoint'te hazırlanan sunular ile işlemiştir. Araştırma sonunda öğrencilerin başarısını ölçmek için her iki gruba son test uygulanmıştır. Araştırmanın ortaya koyduğu bulgular doğrultusunda, bilgisayar destekli matematik öğretimin klasik yöntemle kıyaslandığında öğrenci başarısını etkilediği, annesi ev hanımı olan ve annesi ilkokul mezunu olan öğrencilerin başarısını daha fazla artırdığı, bilgisayar destekli öğretimin cinsiyet ve başarısız öğrenciler üzerinde etkisinin olmadığı, başarılı öğrenciler üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Eğitim, Öğretim, Bilgisayar destekli öğretim, Powerpoint, Sunu
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this research, the effects of teaching with computer aided methods and classical methods on students, with the subject showing the fractionals in decimal at Primary School 6th class is studied. Moreover computer aided teaching's effect on students' sex, success, and the ones whose mother is graduate of Primary school and whose mother is house wife is studied. In the research, pre-test and after-test survey methods with controlled groups are applied. The research's samples are; 111 students of Mithat Paşa Primary School, 84 students of Fertur Primary School in Osmangazi in Bursa and 60 students of Emine Sait Uyar Primary School in Yıldırım in Bursa, totally 255 students. By the method as research's aim, test and control groups are formed according to mathematics course marks. The groups are equal as seen on Personel Information Inquiry. For each class the unit for application and the time are determined, then before the application a 25 question success test about the units is given to groups. The groups had the unit with the same teacher as in the lesson plan. The test group studied the lessons in the classroom with slides prepared with POWERPOINT. At the end of the research two tests performed to both groups to evaluate the student's success. The results of the research are; computer aided mathematics teaching helps learning to students whose mother is house wife and whose graduate of Primary School, computer aided mathematics teaching has no effect on unsuccessful students and sex. Key words : Education, Teaching, Computer Aided Teaching, Powerpoint, Slide