Kent mobilyalarında ürün-kullanıcı ilişkisi
City furnitures and the relationship between product and the user
- Tez No: 159173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kent Mobilyalarında Ürün- Kullanıcı ilişkisinin incelendiği bu çalışmada önce kent, kent mobilyası ve kullanıcı kavramları ayrı ayrı incelenmiş, sonra birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. 1. Bölümde, kent kavramı, ideal bir kentteki yaşam standartları ile birlikte incelenerek açıklanmıştır. Açık kamu alanlarında kent mobilyalarının yeri ve önemi üzerinde durulmuş; yerleşim biçimleri ve işlevlerine göre gruplandırılıp incelenmiştir. Ayrıca kent mobilyası ve kullanıcı ilişkisine genel olarak bakılıp, kullanıcı tipleri incelenmiş ve kent mobilyaları sınıflandırılarak tasarım kriterleri belirlenmiştir. 2. Bölümde toplum ve toplum- ürün ilişkisi incelenmiştir. Kent mobilyaları ve farklı kullanıcı tipler arasındaki ilişki ele alınmış, yaşlılar ve özürlüler gibi çeşitli kullanıcı tipleri göz önünde bulundurarak tasarımlarda dikkat edilmesi gereken öneriler getirilmiştir. Ayrıca bu bölümde vandalizm kavramı açıklanmış, sebepleri ve sorunun çözülmesi için gerekli önlemler araştırılmıştır. 3. Bölümde kent mobilyasında tasarımcının rolü, doğru malzeme, renk, form seçimi incelenmiş, çevre dostu geri dönüşümlü tasarımların önemi vurgulanmıştır. Son olarak dünyadan ve Türkiye'den kent mobilyaları ile ilgili örnekler verilerek tasarım kriterleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research in which examined the relationship between product and the user in city furnitures, firstly city, city furniture and the user concepts are examined seperately and then their relationship is evaluated. In the first part, the concept of city is explained by examining with the life standarts in ideal city. The importance of city furnitures in the public places is stressed; and they are classified according to their settlement styles and the way they are used in. Also, the relationship between city furniture and its user are generally looked through, the types of user are evaluated and envision features are identified by classifying the city furnitures. In the second part, user and the relationship between user and product are evaluated. The relationship between city furnitures and different user types is regarded. Same proposals are brought which should be careful about by regarding different users types like old and handicapped people. Also, in this part the concept of vandalism is explained, reasons and necessary measures for solving the problem are searched. In the third part, the role of the person who makes envision, correct metarial, color, choosing of form are investigated and the importance of the product which are friendly to the nature and again can be turned into nature is stressed. In conclusion, design criterions are explained by giving some examples related with city furnitures from the world and the country we live in.