Kent mobilyalarında ahşap kullanımı üzerine incelemeler
Investigations on the usage of wood in urban furniture
  1. Tez No: 305478
  2. Yazar: SAMET GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER DİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Teknolojik, ekonomik ve kültürel şartlara bağlı olarak değişen toplumsal yaşam alanı ve kullanım açısından kent ortak mekanlarının insan yaşamındaki önemi, kent öğelerini ve kent mobilyalarını da aynı derecede etkilemektedir. Kent mobilyaları konusunda yapılacak çalışmaların tümü kent insanına daha konforlu ve rahat bir yaşam tarzı sunmak, ve kent mobilyaları endüstrisinin gelişimine katkıda bulunmak için önem taşımaktadır.?Kent Mobilyalarında Ahşap Kullanımı Üzerine İncelemeler? isimli bu çalışmada ilk olarak araştırmanın amacına yönelik literatüre dayalı genel bilgilere değinilmiştir.İlk bölümde, araştırmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgiler verildikten sonra, ikinci bölümde kent ve kent mobilyası kavramı, ahşap malzeme kavramı, ahşap malzemenin üstün özellikleri, kent mobilyalarının sınıflandırılması, kent mobilyalarında konstrüksiyon özellikleri, kent mobilyalarındaki üretim yöntemi özellikleri ve vandalizm konusundan bahsedilmiştir. Ayrıca, bu bölümde kent mobilyalarında ahşap malzeme kullanımının değerlendirilmesi yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise, araştırmanın konusu ve yöntemi ile kent mobilyaları üreticilerine ve tüketicilerine yönelik olarak yapılan anket çalışmasının içeriği açıklanmıştır. Dördüncü bölümde de, araştırma çerçevesinde elde edilen üretici ve tüketici anketi bulguları sunulmuştur.Araştırma bulgularının değerlendirildiği Tartışma ve Sonuç Bölümü olan Beşinci bölümde ise, Türkiye'deki kent mobilyası sektörünün yapısal durumu ve gelişimiyle ilgili olarak ulaşılan ve aşağıda özet olarak belirtilen sonuçlar açıklanmıştır.?Ülkemizde kent mobilyası üretimi yapan 20 adet firmanın değerlendirmeye katıldığı bu araştırmada, üreticilerin genellikle Marmara Bölgesinde yoğunlaştığı (%60) sonucuna ulaşılmıştır.?Araştırmada, üreticilerin tek bir ürün grubunda uzmanlaşmadığı, birden fazla ürün grubu ürettikleri belirlenmiştir. Üretim şekli olarak % 50'sinin bazı ürünler için seri, bazı ürünler için sipariş üretimi yaptığı ortaya çıkmıştır.?Kent mobilyaları üreticilerinin % 63'lük kısmının üretimde, Türk Standartlarını esas aldığı belirlenmiştir.?Kent mobilyası sektöründe üreticilerin % 90'ının üretimde kullanılan hammaddeleri, hem yurtiçi hem de yurt dışı olmak üzere her iki yoldan temin ettiği tespit edilmiş ve üreticilerin % 75'inin üretimde öncelikli olarak ahşap malzemeyi seçtiği belirlenmiştir.?Kent mobilyaları üretiminde, üreticilerin yerli ağaç türlerinden en çok Çam ve Meşe, ithal ağaç türlerinden ise Tik ve Iroko ağaçlarını kullandıkları tespit edilmiştir.?Araştırma sonuçlarına göre, mobilya sektöründe kullanılan ahşap malzemeler olarak sektörün, en çok lamine malzeme (% 32), sonra masif malzeme (% 30), MDF (% 14) ve kontrplak (% 10) kullandığı ortaya çıkmıştır.?Araştırmada, kent mobilyaları kullanıcılarının (belediyeler) % 76'sının kent mobilyalarını özel firmalardan temin ettiği tespit edilmiştir.?İstanbul'daki belediyelerin % 55'inin kent mobilyalarını 2 yıldan az bir sürede kullandığı veya bu süre içinde yenilediği araştırma bulgularından belirlenmiştir.?İstanbul'da kullanılan kent mobilyalarının en çok ahşap malzemeden üretildiği, tüketicilerin (belediyeler) kent mobilyaları alımlarında ahşap malzemeden üretilmiş kent mobilyalarını öncelikle tercih ettiği belirlenmiştir.?Araştırmada, kent mobilyası üreticilerinin % 75'inin vandalizmi bilmediği ortaya çıkmıştır.Ayrıca, araştırmadaki bu sonuçlar çerçevesinde; sektörün gelişmesi ve sorunların giderilmesine yönelik öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social life area changed by technological, economic, cultural conditions, and common city areas is important for usage in people's life, affects city units and urban furnitures also on the same level. Many works about urban furnitures are important to offer more comfortable life style for people who live in cities. For this reason, these studies are important for city furniture industry's progression.In this study, First general knowledge about the literature on survey's reason was emphasized . In first part, survey's reason and knowledge about content were given, in second part urban and urban furniture concept, wooden material concept, superior qualities of wooden material, classification of urban furniture, construction features in urban furnitures, production method features in urban furnitures and subject of vandalism were investigated. Besides, in this section, assessment of wooden product usage in urban furniture was discussed.In third part, survey's Material and Method with survey's work content about urban furniture producer and consumer was detailed. In fourth part, producer and consumer survey's findings were presented. In fifth part, Disscussion and Conclusion part, research findings were evaluated in this thesis which were Turkey's urban furniture sector's constitutinal case and progression findings. Besides, advices were given according to sector's progression and solutions about problem solving.Conclusions were found as follows:?In this study, 20 companies were included which produced urban furniture. According to results, it is estimated that nearly more than half of producers belong to Marmara Region (% 60).?According to survey analysis, furniture producers were not specialized only on one product but instead specialized on more than one product line. As a producing method % 50 produced serial for some products, some products were being produced on order.?63% of the urban furniture producers was based on Turkey standarts in production.?In urban furniture sector, 90% of the producers had raw metarials in 2 ways: domestic as well as overseas. % 75 of producers primarily chose wooden material in production according to the survey analysis.?In urban furniture production, it was found that producers use naturally grown tree species, mostly pine and oak, and exotic tree kinds which are teak and iroko trees.?Wooden materials often used in the furniture sector are; laminated material (% 32), solid material (% 30), MDF (% 14), and plywood (% 10) according to survey analysis.?% 76 of urban furniture users (municipalities) supply urban furnitures from private companies.?Municipalities in Istanbul (% 55) consume urban furnitures less than 2 years or they renew their urban furnitures in 2 years.?Urban furniture used in Istanbul have been mostly produced from wooden material, and consumers primarily choose rather than urban furniture that is made from wooden material.?It was revealed that % 75 of urban furniture producers do not know vandalism.