1960 sonrası heykel sanatında 'metafor' olarak doğa formları
Nature forms as a 'metaphor' in sculpture in the period after 1960
  1. Tez No: 159229
  2. Yazar: ZÜLEYHA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Konusu, kişisel çalışmalarımdan yola çıkarak belirlenen“1960 Sonrası Heykel Sanatında 'Metafor' Olarak Doğa Formları”isimli bu tez çalışması,“metafor”ve“doğa”kavramlarının günümüz sanatındaki konumlan üzerine araştırmalar derinleştirilerek tamamlanmıştır. Bu çalışmada, metafor kavramı sanat eserleri üzerinden incelenirken, günümüzde sanatın kendisinin metafor haline geldiği ortaya çıkmıştır. Sanat ve metafor, sanat ve doğa arasındaki ilişkiler incelenerek, aralarında reddedemeyeceğimiz bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Giderek kavram üretmeye başlayan sanatın ilk ipuçları özellikle modernizm sürecinde ortaya çıkan izm'lerin sonucunda edinilmiş, sanatın temsil işlevi ve tanımlan değişerek günümüzde“düşün olarak sanat”konumunda ele alınmaya başlanmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak sanatı etkileyen göstergebilim, yapısalcılık, post - yapısalcılık alanında ortaya konan çalışmalara da yer verilmiş, kişisel çalışmalanm ve tez konusunun gereği olarak araştırmaya, heykel sanatının değişen tanımlan üzerinden hareket ederek yaklaşılmıştır. Doğanın sanatı nasıl esinlediği geçmişten günümüze araştırılırken, insanın doğa karşısındaki güçsüzlüğünün bir sonucu olarak ürettiği yeni bir doğayla yani kültür kavramıyla karşılaşılmış ve doğa çıkışlı olan sanatın, doğayı kendine rakip gören kültürün ürünü olduğu ortaya çıkmıştır. iii
Özet (Çeviri)
This study named“Nature Forms As A 'Metaphor' In Sculpture In The Period After 1960”, whose subject has been based on my personal works, involves a thorough research on the location of the concepts“metaphor”and“nature”in today's art. In the study, while the concept of“metaphor”is being analysed through works of art, it is discovered that art has become a metaphor itself. By analysing the relationships between art and metaphor, it has been concluded that there is an undeniable relationship between art and metaphor. The first clues of“art producing concepts”have been found as a result of the -ism's which broke out in the process of modernism and the definition together with its function of representation have changed leading to a new understanding of art as theory. Moreover, studies carried out in the field of semiotics, structuralism and post-structuralism, which are parallel to the aforementioned developments, are included in this study, specifically focusing on the field of sculpture. How nature inspired art throughout history has been analysed, resulting in the discovery of a new concept of culture, in other words, a nature which was produced as a result of human weakness against nature. Consequently, art based on nature has been proved to be a product of the culture which takes nature as a rival.