Yenidoğan ve erken bebeklik döneminde doğuştan kalça çıkığının tanısı ve taranmasında ultrasonografinin değeri
  1. Tez No: 40247
  2. Yazar: FEVZİ NAKŞILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CEVDET AVKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
115 ÖZET Çalışmamızda yenidoğan döneminde DKÇ'nin tanısında kullanılan yöntemler incelenmiş ve ultrasonografi tekniğinin diğer tanı yöntemleri ile karşılaştırması yapılarak üstünlükleri tartışılmıştır. Ultrasonografi tekniğinin yenidoğan kalça çıkığı tanısında sağladığı kolaylıklar ve güvenilirliği incelenmiştir. Kalça ultrasonografisindeki iki temel metod hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde doğan, Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği ile Pediatri Polikliniğine başvuran 100 bebek dahil edilmiştir. Bu 100 bebek önce klinik olarak muayene edilmiş ve pelvis ön-arka grafileri çekilmiştir. Daha sonra da bebeklerin her iki kalçası morfolojik ve dinamik yöntem kullanılarak ultrasonografik incelemeye alınmış ve Graf yöntemine göre açı ölçümleri yapılarak kalça tiplendirilmesi yapılmıştır. Dinamik inceleme ile kalça instabilitesi araştırılmıştır. Patolojik olarak değerlendirilen kalçalar abduksiyon tedavisine alınarak takip edilmiştir. Elde edilen sonuçlar kısa başlıklar altında sunulmuş ve bu konudaki literatür incelenerek karşılaştırma yapılmıştır. Klinik ve radyolojik verilerin yetersiz kaldığı yenidoğan döneminde kalça çıkığı patolojilerini değerlendirmede ultrasonografik muayenenin kolay, zararsız, güvenilir, değerli ve evrensel bir yöntem olduğu kararına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
116 SUMMARY In our study, methods used in the diagnosis of (congenital dislocation of the hip) CDH in newborn period were researched and US technique was compared with the other diagnostic methods and the superiorities were determined. The edvantages of US technique in the diagnosis of CDH were studied. Two basic methods in hip US were remarked in detail. Hundred infants, born in the Research Hospital, The Faculty of Medicine, Atatürk University admitted to the Orthopaedic and Traumatology Policlinic an Pediatry Policlinic, were included in this study. At first, these infants were examined clinically, and anterior and posterior pelvic graphics were taken. Later, both hips were examined under US by using morphological and dynamic methods, and as to Graf method, angel measuremenets were determined and the types of hips were classified. Hip instability was researched by dynamic examination. The hips evaluated pathologically were applied abduction therapy and followed up. The results obtained were presented as short titles and the literature on this subject was reviwed and compared. It is concluded that, in the evaluation of CDH pathologies during newborn period in which clinical and radiological data are insufficient, US examination, is easy, harmless, safe, valuable and universal method.