Yenidoğan döneminde doğuştan kalça çıkığının erken tanı ve takibinde ultrasonografinin değeri
- Tez No: 40249
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN LEVENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
81 ÖZET Çalışmamızda yenidoğan döneminde DKÇ'nın tanısında kullanılan yöntemler incelendi. Ultrasonografi tekniğinin diğer tam yöntemleri ile karşılaştırması yapılarak üstünlükleri tartışıldı. Ultrasonografi tekniğinin yenidoğan kalça çıkığı tanısında sağladığı kolaylıklar ve güvenilirliği incelendi. Kalça ultrasonografisindeki iki temel (statik ve dinamik) metod birbirleriyle karşılaştırıldı. Şubat- 1994 ve Mart- 1995 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde doğan, Ortopedi ve Travmatoloji polikliniği ile Pediatri polikliniğine başvuran bebeklerden 100'ü çalışmamıza dahil edildi. Bu 100 bebek önce klinik olarak muayene edildi ve pelvis ön-arka grafileri çekildi. Daha sonra da bebeklerin her iki kalçası morfolojik ve dinamik yöntem kullanılarak ultrasonografik incelemeye alındı. Graf (statik veya morfolojik) yöntemine göre açı ölçümleri yapılarak kalça üplendirilmesi yapıldı. Dinamik inceleme ile kalça instabilitesi araştırıldı. Patolojik olarak değerlendirilen kalçalar abduksiyon tedavisine alınarak takip edildi. Çalışmamızda DKÇ'nin tanısında yeni bir metod olan US'nin spesifitesini % 100 ve sensitivkesini % 96 olarak bulduk. Klinik ve radyolojik verilerin yetersiz kaldığı yenidoğan döneminde kalça çıkığı patolojilerini değerlendirmede ultrasonografik muayenenin kolay, zararsız, güvenilir ve değerli bir yöntem olduğu kararma varıldı.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY In this study, the methods used in the diagnosis of congenital dislocation of the hip (CDH) in newborn period were investigated, and US technique was compared with other diagnostic methods and the superiority, adventage and reliability of US were discussed. Additionally, two basic methods of US (static and dynamic) were compared. Hundred infants bom in Atatürk University Research Hospital, admitted to the Orthopaedic and Traumatology and Pediatrics Departments between February 1994 - March 1995 were included in this study. After physical examination, anterioposterior pelvic plain films were obtained. After mat, both hips of the infants were examined with US by using morphological and dynamic methods. Hips were classified by using angle measurements determined according to Grafs (static or morphologic) method. Instability of the hips was investigated with dynamic method. Hips being evaluated as pathologic were applied abduction harnesses and follow up. The sensitivity and specificity of US being new technique in the diagnosis of CDH were 96 % and 100 %, respectively. It is concluded that, in the evaluation of CDH pathologies during newborn period in which clinical and radiological data are insufficient, US examination is easy, harmless, safe and valuable method.