Türkiye'deki kozmetoloji profesyonellerin nicelik ve eğitim düzeylerinin belirlenmesi
To determine cosmetology professionals quantity and education levels in Turkey
- Tez No: 159265
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELALETTİN ÇELEBİ, Y.DOÇ.DR. YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Bu araştırma; Türkiye'deki Kozmetoloji Profesyonellerinin (Kuaför,Berber, Güzellik Uzmanı ve Tırnak Teknisyenleri) sayılarının ve eğitim düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma da 2003- 2005 yıllarında, yukarıda belirtilen alanda faaliyet gösteren toplam 130 Esnaf ve Sanatkarlar Odaları'nın üye kayıtlarına ilişkin verilerin toplanarak analiz edilmesi yoluyla amaca ulaşılması planlandığından bilgi toplama aracı olarak bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ülkemizdeki 130 Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı bulunan üye sayısının toplam 73.166 kişi olduğu saptanmıştır. Bu üyelerin 23.695' inin kuaför, 47.667'sinin berber, 1153'ünün güzellik uzmanı, 651'inin tırnak teknisyeni olarak çalışmakta olduğu görülmüştür. Sanayi Bakanlığının e-esnaf veri tabanından yapılan çapraz sorgulamada ise, kayıtlı toplam üye sayısının 82.702 kişi olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar arasında yaklaşık 10.000 fark olduğu gözlenmiştir. Yukarıda belirtilen meslek dallarında çalışan ve Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı üyelerin %76.3' ünün ilkokul, %16.06' sının ortaokul ve %7.6 sının lise mezunu ve daha üst seviyede eğitim aldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study aimed to discover the quantity and education levels of cosmetology professionals (Hairdresser, Barber, Beauty specialist, Manicurist and Pedicurist) in Turkey. In the survey, Turkish Chambers of Cosmetologists were questioned to determine their records of members between 2003 and 2005. All data obtained from the chambers were documented and analyzed. It was announced that the total number of registered members in these chambers are 73.166. 23.695 of these members are hairdressers, 47.667 of them are barbers, 1153 these are beauty specialists and 651 of them work as manicurists and pedicurists. According to“e-esnaf database”of the Ministry of Industry and Trade, total numbers of the members registered are 82.702. The results are cross -checked with the database at Ministry of Industry and deficit of approximate 10.000 members is found. The majority of the registered members (76.3 %) are primary school graduates, (16.06 %) of them are secondary school graduates and (7.6 %) of them are higher school and education graduates.