Makyaj dersi bulunan lisans düzetyindeki eğitim programlarında öğretim elemanlarının değerlendirilmesi
The aim to evaluate the instructors teaching in the graduate level education programs which have make-up lessons
  1. Tez No: 159266
  2. Yazar: AYŞE ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELALETTİN RUMİ ÇELEBİ, Y.DOÇ.DR. YÜCEL GELİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırma, Makyaj Dersi bulunan lisans düzeyindeki eğitim programlarında öğretim elemanlarının değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma için, Makyaj dersinin bulunduğu 14 lisans düzeyindeki eğitim programı hedef olarak alınmış, bu okullarda makyaj dersinde görevli olan 8 öğretim elemanına ulaşılarak öğretim elemanlarının değerlendirilmesi ile ilgili hazırlanan anketler 182 öğrenciye uygulanmıştır. 3 lisans düzeyindeki eğitim programına anket uygulanmamış, 3 lisans düzeyindeki eğitim programında da öğretim elemanı olmadığı için öğrencilere makyaj dersi verilmediği cevabı gelmiştir. Anket, beşli likert ölçeği tarzında hazırlanmış ve öğrencilere yönelik anket oluşturulmuştur. Her anket 3 bölümden oluşmuştur. İlk bölüm öğrenciler hakkında genel bilgilerden (cinsiyet, sınıf kademesi, üniversite,fakülte ve bölüm adı), ikinci bölüm öğretim elemanın değerlendirilmesinde öğretmenlik meslek bilgisi yeterliliklerine ilişkin kırk dokuz maddelik sorudan, üçüncü bölüm ise öğretim elemanlarının değerlendirilmesinde alan bilgisi yeterliliklerine ilişkin on sekiz maddelik sorudan oluşmuştur. Anketler uygulanmadan önce geçerlilik ve güvenirlik analizi,ayrıca faktör analizinden geçirilmiştir. Öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesinde; frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama (x) ve standart sapma (ss) kullanılmıştır. Görüşler arasında farklılık olup olmadığının belirlenmesinde ise değişkenlerin düzeylerine göre; aritmetik ortalama (x), standart sapma (ss), t testi, scheffe testi ve variyans analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda öğrenciler, genel olarak araştırma kapsamına alman üniversitelerde makyaj derslerine giren öğretim elemanlarını, öğretmenlik meslek bilgisi açısından“çok”yeterli bulmaktadırlar. Öğrenciler öğretim elemanlarınıöğretmenlik meslek bilgisi“ açısından ”alan bilgisi“ ne oranla daha yeterli bulmaktadırlar. Öğrencilerin görüşleri ile 1982 sonrasında kurulan/yeni üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin ”öğretim elemanlarının öğretmenlik meslek bilgisine yönelik“ yeterliliklerine ilişkin görüş farklılıkları anlamlı değildir. 1982 sonrasında kurulan/yeni üniversitelerde Öğrenim gören öğrencilerin ”öğretim elemanlarının alan bilgisine yönelik“ yeterliliklerine ilişkin görüş farklılıkları ise anlamlıdır.Bölümleri farklı olan öğrencilerin öğretim elemanlarının, öğretmenlik meslek bilgisi ve alan bilgisi açısından yeterliliklerine yönelik görüşleri de farklılık göstermemektedir. Kız ve erkek öğrencilerin ”öğretim elemanlarının öğretmenlik meslek bilgisine ve alan bilgisine yönelik" görüşleri arasında farklılık gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This research was conducted with the aim to evaluate the instructors teaching in the graduate level education programs which have make-up lessons. 14 graduate level education programs, which contain make-up, were chosen for the research, and 8 instructors teaching make-up at these schools were contacted and questionnaires, to evaluate the instructors, were distributed to 182 students. Questionnaires were not used for the 3 education programs at graduate level. We were also informed that make-up lessons were not given in the 3 graduate education programs because they did not have any instructors on make-uThe questionnaire was prepared on likert scale of five and the questions were aimed at the students. Each questionnaire was comprised of 3 sections. The first section asked about general information on the students (gender, class level, university, faculty and department name, etc.), the second section contained forty-nine questions on the professional qualification of the instructors to evaluate the teachers, and the third section contained eighteen questions on the qualifications of the teachers in the field they were teaching. Before the questionnaires were applied, they were put to test through the validity and reliability analysis and also through the factor analysis. Frequency (f), percentage (%), arithmetic average (x/-) and standard deviation (sd) were used in the evaluation of the students' opinions. In determining if there were any differences in the opinions; arithmetic average (x/-), standard deviation (sd), t test, scheffe test and variance analysis were applied, depending on the levels of variances. The results of the research revealed that the students, in general, found their instructors teaching make-up in the universities covered in this research to be“very”qualified, in their professions as teachers. The students found the instructors more qualified in respect to“their knowledge of their profession as teachers”versus their knowledge“of the field”. The differences in the views of the students and the views of the students undergoing education at the universities founded/new after 1982 onIV the qualifications“of the instructors on the knowledge of their professions as instructors”are not significant. However, the differencesin the views of the students undergoing education in the new universities founded after 1982 on the“qualifications of the instructors in respect to the field they are teaching”are significant. The opinions of the students in different departments on the qualifications of the instructors in the profession of teaching and in the field they are teaching do not vary either. Differences are observed between the opinions of the female and male students in regards to the“knowledge of the instructors in respect to teaching as their profession and in respect to the field they are teaching”.