Bazı meyve türlerinde tohum taslağı ve embriyo kesesi gelişimi
  1. Tez No: 15927
  2. Yazar: YUSUF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUHİNAZ GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ABSTRAKT Bu çalışma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü 'nde 1938-1990 yılları arasında, S..Francesco kayısı ve Tuono badem çeşitlerinde tohum taslağı ve embriyo kesesi gelişimini gözlemek amacıyla yapılmıştır, Çalışmada ayrıca, tozlanmamış çiçeklerde tohum taslağı ve embriyo kesesinde antesisten 10 gün sonrasına kadar olan süreçte mey dana gelen değişiklikler incelenmiştir ».Her iki çeşitte de, embriyo kesesi gelişiminin antesise kadar tamamlandığı, an tesisten sonra tozlanmamış çiçeklerde tohum taslaklarının sadece birinin gelişimini sürdürdüğü, diğerinin ise gelişemeden kaldığı ve nusellus dokusunun büzüştüğü gözlenmiştir, ABSTRACT This study has been executed in the Department of Horticulture at Ege University, Faculty of Agriculture between 1988-1990, to observe the development of ovule and embryo sac on the varieties of S »Francesco apricot and Tuo-. no almond. More over r the variations of the ovule and embryo sac on the unpollinated flowers up to 10 days from anthesis have been examined within the same study, On both varieties it has been observed that the development of embryo sac had been completed up to anthesis and after the anthesis just one ovule on the unpollinated flowers kept on develop ing, whereas the other has kept from developing as the nu- cellus tissue has shrunk.
Özet (Çeviri)