Hayat Mecmuası etrafında gelişen sanat faaliyetleri C.1
  1. Tez No: 159297
  2. Yazar: MUSA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 836
Özet
ÖZET Hayat Mecmuası etrafında gelişen devrin sanat faaliyetlerini ele alan bu çalışma söz konusu mecmuanın 1. cildindeki seçilmiş metinlerden hareketle derginin Türk sanat ve kültür hayatındaki yerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma; Giriş, 1923-1938 Yılları Arasındaki Edebiyat Ortamı Ve Dönemin Diğer Dergilerine Genel Bir Bakış, Hayat Mecmuasının Teşekkülü ve Özellikleri, Üzerinde Çalıştığımız Yazıların Türlerine Göre Tasnifi ve Konularına Göre Değerlendirilmesi, Sonuç - Genel Değerlendirme bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde mecmuanın yayınlandığı (1926-1930) dönemin siyasî, sosyal ve kültürel açıdan genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Birinci bölümde dönemin (1923-1938) edebiyat ortamı hakkında genel olarak bilgi verilmiş ve aynı dönemde çıkan diğer dergilere kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde derginin oluşumu ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. Aynı bölümde ilkin genel olarak (1926- 1930) derginin yazar kadrosu, sonra da sadece çalışma kapsamına giren yazar kadrosunun tasnifi yapılmış ve derginin yayın dönemleri belirtilmiştir. Üçüncü bölümde günümüz alfabesine aktarılan metinler şiir ve nesir olmak üzere dergideki yerlerine göre tasnif edilmiştir. Aynı bölümün ikinci kısmında nesir bölümünde türlerine göre tasnif edilen yazılar konularına göre ayrı başlıklar altında ele alınıp değerlendirilmiştir. Tespit edilen hiçbir yazının dışarıda bırakılmadığı değerlendirme bölümünde yazıların içerikleri ve işaret ettiği temel noktalara ana hatlarıyla değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde, Hayat Mecmuası'nın - üzerinde çalıştığımız yazılar itibariyle - genel bir değerlendirilmesi yapılmış, derginin birinci cildindeki çalışmamıza esas teşkil eden yazıların günümüz alfabesine aktarılmış haldeki metin kısmı değerlendirme sonuna konulmuş ve yararlanılan kaynaklar Kaynakça bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study covering the artistic activities of the period focusing especially on Hayat magazine starting from the selected texts in the first volume of this aforementioned magazine has been completed with the purpose of examining its place in Turkish Art and Culture Life. The study consists of the parts such as Introduction, Literary Climate between the years of 1923-1938 and a View on other magazines of the period, the Features and Formation of Hayat magazine, the Classification of the writing pieces we have examined on according to the writing pieces and the Evaluation according to the topics and Consequence- General Evaluation part. In the Introduction part in the political, social and cultural ways the period in which the magazine published has been evaluated in general. In the first part general information has been given about the Literary Climate of the period (1923-1938) and other magazines coming out in the same period have been touched on shortly. In the second part information about the formation and the features of the magazine have been given. In the same section as a first step in general, the permanent staff of authors in the magazine (1926-1930 ) and as a second step the permanent staff of authors included in the working scope has been classified and the publication periods have been pointed out. In the third part texts transferred to present-day alphabet have been classified as prose and poetry according to their places in the magazine. In the second section of the same part in the prose section the writing pieces classified according to their kinds have been examined and evaluated under the different headings according to their topics. In the evaluation part where no writing pieces determined before have been have been excluded. The contents of the writing pieces and the main points to which the pieces refer have been mainly touched on. In the fourth and last part a general evaluation of Hayat magazine with respect to our examination about its writing pieces has been made and the writing pieces transferred to text part in present-day alphabet constitutes as a basis of our study in the first volume of the magazine and this part has been included in the end of the evaluation part and the sources benefited from have been indicated in the bibliography part.